Diabetes-keliakia -yhdistelmä

Pikkudiabeetikko

Meillä 5-vuotias tytär sairastui diabetekseen n. kuukausi sitten. Nyt kaikki näyttäisi diabeteksen osalta hyvältä. Kävimme juuri kontrollissa ja nyt epäillään lisäksi keliakiaa. Koville ottaa, mutta täytyy löytää myös positiivisia asioita tästä. Onko muilla kokemusta diabetes-keliakia -yhdistelmästä?

2

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliakia on varsin tavallinen diabeetikoilla ja keliakiavasta-aineet kuuluukin tarkistaa vuosittain verikokein. Itselläni ei keliakiaa ole, mutta Diabetesliiton Kohtauspaikalta löydätte varmasti runsain mitoin "kohtalotovereita". Keliakia kyllä varmasti hieman hankaloittaa diabeteksen kanssa elämistä, mutta ainakaan ette ole yksin.

    • myös D ja keliakia

      ja voisi sanoa että paremmin mennyt nyt kun vatsa vaivojen syy selvisi. Vatsa aina kipeä ja niin kovalla attä vessa reissut yhtä painajaista. Eli meillä ei ollut ripulista tietoakaan, verikokeet vasta sanoivat sitä ja koepala viime silauksen.
      Diabetesta takana pian kolme vuotta, tyttö oli 11kk kun sairastui ja keliakiaa sairastettu vuosi, tyttö täyttää pian 4v.
      Meillä onneksi tyttö on ottanut keliakiakin hyvin. Ei edes halua syödä sellaisia kiellettyjä. Varmistaa vielä että onko näissä vehnäjauhoja, tuleeko näistä maha kipeeksi. Osaa ilmeisesti yhdistää vatsakivun siihen.
      Keliakia on siitä kamala että vääränlaisia viljoja ei saa syödä yhtään, diabeetesta sairastava saa kuitenkin syödä sokeria jonkun verran.
      Mutta uskoisin että te selviätte tästä koettelemuksesta. Minustakin tuntui että emme selviä mutta aikaahan se ottaa että oppii sen kanssa elämään.
      Juuri tuolta diabeetesliiton kohtauspalstalta voi katsoa tai sinne voi kirjoittaa niin sieltä voitte saada ainakin henkistä tukea. Meille se on antanut paljon.
      Voimia ja aurinkoista kesää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      164
      4246
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3241
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2118
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1780
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1005
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      931
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      879
    Aihe