Millaista on asua Pääskyvuoressa? Asuntojen hinnat? Ajattelin lähinnä Laukkavuoren takaista seutua. Sopiiko lapsiperheelle? Kiitos vastanneille.
Pääskyvuori?
ex-keskustan asukas
122559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pääskyvuori on sivussa,mutta asuntojen hinnat varmaankin lapsiperheelle sopivammat.
Olen asunut kauan siellä, on viihtyisä ja kiva alue. Luonto lähellä ja kuitenkin fillarilla pääsee nopeasti keskustaan. Nykyisin kyllä asun Uittamolla ja se vasta onkin kiva paikka, kun on merikin vielä lähellä ja lyhempi matka keskustaan. Suosittelen pääskyvuorta (asuin siellä mäellä Tilhenkadulla).
Hienoa aluetta, kaunis nimikin. Samoin on Uittamo varmasti hyvää aluetta, mutta se nimi, se on kauhea.
pääskyvuori sopii oikein hyvin kaikille, ketkä pitävät rauhasta.. ainoa miinus on lauste ja varissuo vieressä..
eivät näy mitenkään Pääskyvuoressa. Täällä on rauhallista ja mukava asua.
Prismaan noin kilometri,Kupittaan Cittariin 4km, hieno luonto ja ulkoilureitit. Tarha,kerho ja koulu lähellä.
Varsinkin Pääskyvuoren koulun lähellä olevat rivarit erittäin hyviä!
2001 rakennettuja rauhallisia ja siistejä taloja, on sitten varmasti Turun parhaat näköalat, ainakin yläkerroksista!
Hiljainen paikka, ei elämää kello 22 jälkeen.
Asun itse siellä.
En edes tiedä missä sellainen alue on Turussa, voihan tietysti olla hyväkin. Mutta on silläkin nimi, aivan kauhea, melkeimpä pahempi kuin Uittamo! Huh!
Painu nyt jo vittuun täältä kauhistelemasta niitä kaupunginosien/lähiöiden nimiä. Tai perusta uusi ketju johon listaat kaikki ne paikannimet joista pidät ja joista et. Sen jälkeen kaikki ovat iloisia. Okei?
Tosi hyvä idea listata kaikki hienot ja kaikki rumat nimet Turussa. On niitä muuallakin, mutta Turusta saisi eniten naurun aihetta. Kiitos, miellyttävään paikkaan toivotatkin, taidat olla oikein heitekkeniläinen.