Olen yo-merkonomi ja työkokemusta on noin puoli vuotta. Työnantajani näytti palkkataulukkoa ja minun pitäisi piakkoin hyväksyä 7.7e tuntipalkka!
Toimenkuvaani kuuluu itsenäiset toimistotyöt, asiakaspalvelu, tilausten vastaanotto, tilausten eteenpäin kirjaaminen, osto-ja myyntireskontran ylläpito ja tarkastus, asiakasrekisterin ylläpito ja päivittäminen, asiakkaiden neuvominen puhelimitse, postien hoito jne. Kaikki mahdolliset mitä toimistossa on juttuja, teen niitä.
Onko tuollainen palkkaus todellakin todellista?!
Luulin, että aloitteleva toimistotyöntekijä saa suunnilleen 8,5e tunnilta, tai ainakin yli 8e.?
Työpaikan vaihto(ko) edessä?
toim.työntekijä, 7.7e/h?
15
3952
Vastaukset
- ihan oikea
palkka ja kun ajattelee kuinka paljon sitä duunia päivän mittaan sulle tulee - heh - tuskin joudut hiki hatussa tekemään, niin aivan oikea. Mutta kun samaa palkkaa tarjotaan jo yli 10 vuoden toimistotyökokemuksen omaavalle, niin sitte voi vähän ruveta risomaan.
- toimistorotta
en lähtisi tuolla hinnalla noihin hommiin, itselläni muutaman vuoden kokemus ja liksa 11,50 euroa/h
- Ell.N
että palkat ovat jääneet lapsentasolle,
eurojen nostellessa muita hintoja.. tämä risoo.
Työnteko tuntuu peeltä. - ylitarjontaa
Ell.N kirjoitti:
että palkat ovat jääneet lapsentasolle,
eurojen nostellessa muita hintoja.. tämä risoo.
Työnteko tuntuu peeltä.Tosi ikävä palkka mutta ehkä realistinen. Markkinoilla on enemmän koulutettuja ja työkokemusta omaavia työnhakijoita, että kai hyvä vaan että edes on töitä.
Totta on että palkat ovat jäänneet lapsentasolle :(
- *****
Se on ikävää, mutta totta, toimistoalan palkat ovat todellakin jämähtäneet jonnekkin hamaan menneisyyteen. Ne eivät vastaa nykypäivän vaatimuksia, eikä etenkään usein työn vaatimustason mukaista palkkaa! Sinulla tuntuu olevan ihan mukavasti hommia tulossa, mutta mitenkään vaativia ne eivät sinällään ole, eli ehkäpä "joudut" venymään ja aloittamaan mainitsemmallasi palkalla.
- gfjjfghjdflghughfn
Toimin toimistotyöntekijänä huolinta-alan yrityksessä, 8 tuntia päivässä ma-pe, kuukausipalkka alkaen 1650e/kk (0 vuotta kokemusta,suoraan töihin lukion jälkeen) jolloin tuntipalkaksi tulee n.10e,vähän päälle...Ja nyt tulee tietty vuosilisät päälle.En ikinä lähtisi tolla liksalla töihin! Tosin joskus tuli kesäduunarina tehtyä 8h/päivä ja palkkaa tuli 1000e...Vaan ei enää!
- <Nipsu>
Ihan vaan mielenkiinnosta kyselen, että mitä tehtäviä teet? Kiinnostaisi myös tuo huolinta-ala, mutta kielitaito vähän epäilyttää. Tarvitaanko sitä paljon?
- MillaMagia
Aika hyvin lukiopohjalta.
Moni alan opiskelija (tai valmistunutkaan) ei 10e saa edes vaikka työkokemustakin olis.
Alan töihin on nykyisin tunkua, toimistoalan ihmisiä valmistuu paljon, ihme että lukiopohjalta paikan sait! Todellinen saavutus!!!
- Täti.ihminen
Pieneltä palkka äkkisiltään kuulostaa,mutta toisaalta pienestä palkasta ei verot ole huikeat...jos jotain hyvä täytyy tästä etsiä.
Ota se työpaikka,etsit samalla vaikka uutta koko ajan, saat työkokemusta joka vaikuttaa palkkaan. Kerroit etä työkokemusta puoli vuotta, se ei ole paljon mitään työmarkkinoilla.Mutta kokemuksesi kasvaa jokaisen tehdyn työpaivän myötä.
Tunnen korkeassa asemassa olevan ihmisen, joka takavuosina vielä opiskellessaan, ei löytänyt alansa töitä-otti kerrossiivoojan paikan!! Ja tänä päivänä on johtavassa asemassa, alaisia n.200 - MillaMagia
Olet ilmeisesti melko vastikään valmistunut, koska työkokemusta vain puoli vuotta?
Mutta eihän nykyisin käytetä tutkintonimikettä yo-merkonimi. Olet siis merkonomi, joka on suorittanut yo-tutkinnon.
Noita yo-merkonomeja valmistui joskus kauan kauan sitten...
Ihan todellista palkkasi on alkuvaiheessa. Ihan ok, koska työkokemusta sulla kuiteskin vähän. Koska työkuvasi on melko laaja, niin luultavasti joku pikku firma kyseessä? Sekin selittänee aika paljon. (Jos olis isompi firma, niin ei niissä sitt yleensä noin laaja toimenkuva ois) Koska tehtävänkuvasi on noin laaja, niin mitään speciaali osaamista tuskin millään osa-alueella edellytetään vaan "perustaidot" riittänee, ehkä se selittää tuota tarjottua palkkaa?
Luulisin kuitenkin, että muutaman kuukauden kuluttua saisit pyytää korottamaan palkkaasi hieman. Alkuvaiheessa noinkin aloittelijalle monissa muissakin paikoissa maksetaan vain tuon verran.
Ole onnellinen että sait töitä :-) Kerää työkokemusta nyt vähän, uskon sun tuolla palkalla pärjäävän (jos et nyt velkoihin, lainan lyhennyksiin huku).
Kun saat työkokemusta, niin seuraavassa paikassa onkin jo mahdollisuus saada enemmän :-)
Tsemppiä!- Yo-merkonomi
on olemassa ja on ihan eri asia kuin merkonomi joka on suorittanut yo-tutkinnon! Yo-merkonomin tutkinto oli silloin kuin kävin aikanaan, 2-vuotinen ja ylioppilaspohjainen. Merkonomin tutkinto oli taas 3-vuotinen ja keskikoulupohjainen. Onhan ihminen ihminen voinut opiskella ensin keskikoulupohjaisen merkonomitutkinnon ja myöhemmin suorittaa yo-tutkinnon. On se paljon vaativampaa suorittaa samat asiat kahdessa kuin kolmessa vuodessa. Muutenkin yo-linja oli vaativampi kuin keskikoululinja.
- (selvennan)
Yo-merkonomi kirjoitti:
on olemassa ja on ihan eri asia kuin merkonomi joka on suorittanut yo-tutkinnon! Yo-merkonomin tutkinto oli silloin kuin kävin aikanaan, 2-vuotinen ja ylioppilaspohjainen. Merkonomin tutkinto oli taas 3-vuotinen ja keskikoulupohjainen. Onhan ihminen ihminen voinut opiskella ensin keskikoulupohjaisen merkonomitutkinnon ja myöhemmin suorittaa yo-tutkinnon. On se paljon vaativampaa suorittaa samat asiat kahdessa kuin kolmessa vuodessa. Muutenkin yo-linja oli vaativampi kuin keskikoululinja.
Ennen oli ennen... Mutta nykyisin valmistuvat eivät tietääkseni saa todistukseensa nimikettä yo-merkonomi. Ennen saivat ja se nimike toki säilyy heillä :-)
Todistuksessa sen sijaan saattaa näkyä, että yo-pohjaiselta linjalta tms.
Onhan ne "vanhat" yo-merkonomit edelleen olemassa, mutta kyse olikin ettei uusia enää valmistuisi. Jotkut valmistuvat käyttävät edelleen tuota nimikettä, koska haluavat korostaa yo-pohjaa. Se ei kuitenkaan ole heidän tutkintonimikkeensä!
Aloittaja ilmeisesti vasta valmistunut, koska vain vähän kokemusta? Hän on siis merkonomi, tosin myös yo. Muttei yo-merkonomi. Eikös näin?
- ='(
Surkea palkka :( tällä hetkellä saan kaupan työstä 8.8 €/h. Valmistun puolen vuoden päästä (yo)merkonomiksi toimistotyön ja tietohallinnon koulutusohjelmalla... saa nähdä saanko yhtä huonoa alkupalkkaa.
- Jaakko IPT
Ei se ole tyhmä joka maksaa vaan se joka sillä palkalla osaamistansa myy. 15-17 v kesätyöläiselle tuo on ihan ok-palkka. Itse kyllä pyytäisin TJ:tä työntämään palkkataulukkonsa anal rectumiin.
- Jaakko IPT
Jaakko IPT kirjoitti:
Ei se ole tyhmä joka maksaa vaan se joka sillä palkalla osaamistansa myy. 15-17 v kesätyöläiselle tuo on ihan ok-palkka. Itse kyllä pyytäisin TJ:tä työntämään palkkataulukkonsa anal rectumiin.
2000 eur kuussa tienaa ihan hanttihommistakin (esim. maalari, varastomies, kiinteistöhoitotyöntekijä, tehdastyöläinen). Kyllä se on loppujen lopuksi niin että ei voi muuta kuin itseään syyttää jos palkka jää johonkin 1400 - 1500 euron luokkaan. Onko pakko sellaisia alipalkattuja toimistotöitä tehdä jos palkkataso on niin huono?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883