eli enpä juuri mitään.
Ehkä kuitenkin innostun. Ketkä ovat mielestänne parhaita nuoria/tuoreita arkkitehtejä, miksi?
Ehkä kuitenkin innostun. Ketkä ovat mielestänne parhaita nuoria/tuoreita arkkitehtejä, miksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomessa arkkitehtuuri on kuollut jo aikaa sitten. Ala on suuria puheita mutta moraalittomia tekoja täynnä. Täällä on semmonen peli, että grynderi sanoo miten pitää piirtää. Suomessa on nykyisin vain todella huonoja arkkitehtejä. Koko ala pitäisi panna nyt kiireesti uusiksi. Huonon arkkitehtuurin ja ahneen gryndauksen vuoksi talot ovat huonoja, ne eivät kestä, äänieristykset ovat kelvottomia, pihat pieniä ja katot sortuvat. Talvella lumiakaan ei saada arkkitehtien piirtämiltä uusilta alueilta muutoin pois kuin kauhakuormaajalla ja rekalla. Koko ala on typerysten hallinnassa. Ne sitten kehuvat kilvan toisiaan.
Löytyy osoitteesta www.pook.fi. Nuoria ja innostuneita pientalojen suunnittelijoita. Suurin osa arkkitehtien parjauksista ei pidä ainakaan heidän kohdallaan paikkaansa.
Pookki tekee kyllä ihan sikanättejä datsoja. Onhan näitä muitakin, Anssi Lassila ainakin on tosi lupaava. Ja Ville Hara, vaikka onkin vähän international starchitect -wannabe. JKMM väläyttää välillä.
Vaan missäpä on uusi Reima Pietilä...
pietilä oli suomen epätoivoisin arrkitehtuurin harrastaja: ei kunnon arkkitehtuuria synnytetä kopioimalla luonnon aiheita ja hakemalla muotoja jostain luonnosta. arkkitehtuuri on LUONNOTONTA, ihmisten aikaan saamaa muotokieltä (no, olemme osa luontoa, mutta!)