Lupaavimmat nuoret arkkitehdit?

Tiedän arkkitehtuurista läh...

eli enpä juuri mitään.

Ehkä kuitenkin innostun. Ketkä ovat mielestänne parhaita nuoria/tuoreita arkkitehtejä, miksi?

4

966

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehtejä

      Suomessa arkkitehtuuri on kuollut jo aikaa sitten. Ala on suuria puheita mutta moraalittomia tekoja täynnä. Täällä on semmonen peli, että grynderi sanoo miten pitää piirtää. Suomessa on nykyisin vain todella huonoja arkkitehtejä. Koko ala pitäisi panna nyt kiireesti uusiksi. Huonon arkkitehtuurin ja ahneen gryndauksen vuoksi talot ovat huonoja, ne eivät kestä, äänieristykset ovat kelvottomia, pihat pieniä ja katot sortuvat. Talvella lumiakaan ei saada arkkitehtien piirtämiltä uusilta alueilta muutoin pois kuin kauhakuormaajalla ja rekalla. Koko ala on typerysten hallinnassa. Ne sitten kehuvat kilvan toisiaan.

    • POOK

      Löytyy osoitteesta www.pook.fi. Nuoria ja innostuneita pientalojen suunnittelijoita. Suurin osa arkkitehtien parjauksista ei pidä ainakaan heidän kohdallaan paikkaansa.

      • raksu

        Pookki tekee kyllä ihan sikanättejä datsoja. Onhan näitä muitakin, Anssi Lassila ainakin on tosi lupaava. Ja Ville Hara, vaikka onkin vähän international starchitect -wannabe. JKMM väläyttää välillä.

        Vaan missäpä on uusi Reima Pietilä...


      • osmo
        raksu kirjoitti:

        Pookki tekee kyllä ihan sikanättejä datsoja. Onhan näitä muitakin, Anssi Lassila ainakin on tosi lupaava. Ja Ville Hara, vaikka onkin vähän international starchitect -wannabe. JKMM väläyttää välillä.

        Vaan missäpä on uusi Reima Pietilä...

        pietilä oli suomen epätoivoisin arrkitehtuurin harrastaja: ei kunnon arkkitehtuuria synnytetä kopioimalla luonnon aiheita ja hakemalla muotoja jostain luonnosta. arkkitehtuuri on LUONNOTONTA, ihmisten aikaan saamaa muotokieltä (no, olemme osa luontoa, mutta!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe