Tyttökoiran leikkaus!!!???

Tietämätönn

Moi! Eli paljonkohan maksaa tyttökoiran leikkaus? Siis jotain arviota.

Ja minkä ikäisenä olisi parasta leikata?

Tuota kohtutulehdusta pelätään, että olisi sitten varmistettu ettei tule, ja kun ei pentujakaan aiota teettää neidillä.

Tyttö on seropi, säkä 52 ja painoa 18 kiloa.
Ja toinen neiti on säkä 57 ja painoa 25.

4

362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirketta

      Leikkautin koirani viime kesänä. Operaatio maksoi arvostetulla yksityisellä eläinlääkäriasemalla kaikkineen noin 300 euroa (siihen tais sisältyä myös kynsien leikkaus ja yhden rasvapatin operointi). Koirani oli jo kuusi vuotias. Koiran luonne muuttui iloisemmaksi ja aktiivisemmaksi, tosin sillä on nykyään aina nälkä. Koirani oli kärsinyt aikaisemmin usein toistuvista juoksuajoista, karvanlähdöistä ja voimakkaista valeraskausoireista, jopa viisi kertaa vuodessa. Luulin, että leikkaus poistaisi koiralta juoksuajat, mutta nyt urokset yrittää iskeä sitä koko ajan. Vuoteen emme ole päässeet koirapuistoon, koska koiraani hermostuttaa ikuiset innokkaat ihailijat. Soitin ilmiöstä eläinlääkärille, joka sanoi, että voi mennä vuosia ennen kuin hormoonitoiminta tasoittuu. Myös lieviä valeraskausoreita on edelleen esiintynyt, mutta ei maidoneritystä kuin ennen. Kaikenkaikkinensa positiivinen asia.Nyt meidän perheessä on sitten kaksi keski-ikäistä ikuista laihduttajaa.

      • Tietämätönn

        Juu, itsekin pitåäisi tuo meidän neiti vuoden päästä varmaankin leikkaukseen viedä :) Kyselenpä heinäkuussa rokotusten yhdteydessä milloin ell suosittelee leikkausta, ikää kun tuolla vasta 1v 2kk.


    • pikapuoliin

      Hinta on n.260-400 pääkaupunkiseudulla.Ensimmäisten juoksujen jälkeen olisi paras aika tai joskus vuoden iässä.Mutta suomessa leikataan kyllä jo puolen vuoden iästä lähtien.Toiset hinnoittelevat koiran painon mukaan ja joissain paikoissa hinta on sama painosta riippumatta.

    • suosittelen

      leikkaamaan tyttökoiran ennen kuin tulee pyometra. meidän hauvalla oli ja se meinasi kuolla käsiin. mun syy, kun en heti tajunnut mikä sillä on. lopulta ei löydetty sellasta ell, kuka ehtisi leikkaamaan heti. saatiin ensiapua, että selvittiin seuraavaan aamuun, ja silloin olikin jo ihan viimeiset hetket menossa. leikkaava lääkäri sanoi, ettei oltaisi iltaan asti selvitty. hintaa leikkaukselle tuli n. 350 euroa, mutta ei paljon kirponut kunhan sain vaan oman mussukan terveeksi. nyt se on jo ihana oma itsensä, heiluu toi saakelin lamppu päässä ja törmäilee, kun ei osaa ressukka sen kanssa kulkea... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe