Pääkaupunkiseudulla.
Linnanmäki?Korkeasaari?Mitä muuta? Viikoksi tulossa siskon poika hoitoon ja tarvitsisin tietoa, miten pikkumiehen saa iloiseksi kun vanhemmat etelän auringon alla. Itse olen lapseton, joten kokemusta ei ole oikeastaan nimeksikään. Asuntonikaan ei ole mikään "lapsiystävällinen", joten ajattelin, että olisi kiva kierrellä erilaisia paikkoja niin ei käy lapsella aika pitkäksi.
Mitä hauskaa
8
441
Vastaukset
- on..
pullollaan kivoja leikkipuistoja.. siellä saa kiipeillä, keinua, ikäistään seuraa..
Jos on kaunis sää Suomenlinna on mukava paikka teille molemmille (myös sieltä löytyy leikkipuisto).
Kauppatorille herkuttelemaan ja katsomaan ihmisvilinää.
Uimahallit.
Heureka.
Museot.
Maauimalat.
Elokuvateatterit...- nro 1
Meidän 5 v koko talven puhunut korkeasaaresta, jossa viime kesänä kävimme. Siitä lapset yleensä pitävät.
Kauppatorilla käynti, sekä eri puistoissa leikkiminen, siinä sitä on aluksi. Suomenlinnassa mekin aiotaan käydä seuraavalla reissulla, linnanmäki ei lasta kiinnosta, onhan meillä täällä "oma" huvipuisto.
Tuo heureka on varmaan mielenkiintoinen paikka, lapsille ?
- ...
Sadepäivänä miksei muutenkin voi käydä Lego showssa Hakaniemessä.
- legoshow
Missä tuollainen paikka on ja minkälaista toimintaa.
- ......
legoshow kirjoitti:
Missä tuollainen paikka on ja minkälaista toimintaa.
www.legoshow.com
- mielestäni
Kun vain olette yhdessä niin se riittää. Aamulla heräätte ja syötte aamupalan. sitten lähdette pariksi tunniksi vaikka pihalle tai jonnekin jossa muita lapsia (ellet halua itse leikkiä). Leikkipuistot aika hyviä. Tulette kotiin siinä 11 aikaan syömään. Luette satuja ja annat pojan leikkiä itse. Klo 14 välipala ja sitten taas ulos.
17 tai 18 taas ruokaa. Sitten mahdollinen iltapesu, iltapala ja nukkumaan viimeistään 21. Varaudu tällöin klo 7 herätykseen...
Jos välttämättä haluaa jossain käydä niin riittää kun vaikka otatte eväitä ja kaakaota mukaan, etsitte rauhallisen paikan, syötätte vaikka lintuja, syötte ne eväät, käytte jätskillä, kirjastossa lainaamassa kirjoja.
Joka päivä eri juttu. Jo se jätskillä käynti riittää yhden päivän ohjelmaksi ihan hyvin. Ei lasta tarvitse viihdyttää. Hän nauttii siitä mistä sinäkin. Ihan vain yhdessäolosta.
Käykää joku päivä vaikka jollain ystävälläsi kylässä. Se olisi takuulla kanssa kiva juttu. Ajelkaa jokin ratikkakierros, menkää junalla muutama pysäkki, ostakaa namit ja tulkaa takaisin. Ei sen kummempaa. Jo tässäkin aivan liikaa ohjelmaa...- Samaa mieltä
Samaa mieltä kuin eräs toinen kirjoittaja, yhdessäolo ja ulkoilu ja joku meno silloin tällöin riittävät. Ei lapsen elämän tarvitse olla jatkuvaa huvipuistomeininkiä.
- ois..
Samaa mieltä kirjoitti:
Samaa mieltä kuin eräs toinen kirjoittaja, yhdessäolo ja ulkoilu ja joku meno silloin tällöin riittävät. Ei lapsen elämän tarvitse olla jatkuvaa huvipuistomeininkiä.
Väittikö joku, että lapsen elämän pitää olla JATKUVAA huvipuistomeininkiä..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880