Mites te tarkalleen toimitte, kun lähestytte esim.risteystä, jossa punaiset valot? Käytättekö moottorijarrutusta vai jarrutatteko etu- tai takajarrulla ja kytkin pohjaan vasta loppumetreillä?
Hidastaminen risteykseen
9
2131
Vastaukset
- Pärä
No jos autonmoottori on ruiskullavarustettu niin silloin taloudellisempaa on käyttää moottorijarrutusta Eli nostat jalankaasulta hyvissäajoin ja lopussa rupeat vasta jarruttelemaan ja laitat kytkimen pohjaa...mutta jos moottori on kaasarilla niin taloudellisinta on rullata kytkin pohjassa mahdollisimman pitkään!
- tulee
käytettyä rivakkaa moottorikiihdytystä.
- GSF
Jos punaiset näkyy jo kauas niin kaasu pois,lopuksi kytkin päälle ja ainakin mä käytän pysähtyessä usein takajarrua,koska ainakin näin alkukesästä tiet on vielä hiekkaisia tai muuten likaisia ja liukkaita.Normaali ajojarrutuksissa etujarru on se tehokkaampi,mutta joskus on ollut n millin päässä kaatuminen kun etupyörä tuppaa lähtemään liukkaassa alta jos tie ei o puhdas.
(jankjank)
Oukkei,mutta se menee ajellessa äkkiä ytimeen,eikä sitä tarvi liikaa enää miettiä. - Hondatar
Pyrin ennakoimaan siten ettei tarvitse pysähtyä ollenkaan eli vaihdan kuutosesta alaspäin niin paljon kuin on tarvis. Jos on jarrutettava niin käytän molempia jarruja tai pelkästään takajarrua (meno on vakaampaa). Samalla tulee treenattua hidasajoa. =)
- etujarrulla
Samalla tavalla kuin muutenkin jos joutuu hidastamaan. Vaihteella ja etujarrulla..
Jos tahtoo punaiset yllättää, ei kerkii vaihteita kauheesti sotkee alaspäin, eli silloin pelkästään etujarrulla. - ruiskuissa riittää
Pienempää vaan sisään ja jarruja vasta viimepakossa.
- näin:
Painan takajarrua sen verran että jarruvalo syttyy. Sitten jarruttelen rauhallisesti moottorilla. Jos meinaa tulla kiire niin jarrutan molemmilla jarruilla.
Jos teillä muuten on 2-tahtipyöriä niin alkää helvetissä jarrutelko moottorilla, se kun saa voitelunsa polttoaineen mukana. - kaiken..
Ei kannata jarruttaa...palat kuluu!
- jemmenne
Itsestäni on ainakin tuntunut varmemmalta jättää moottorijarrutukset ja hidasajot ajamatta jos joudun esim pysähtymään valoihin silloin kun kyydissä on joku. Tämä jo ihan sen takia että hitaassa vauhdissa se vaan on niin huteran tuntuista kyytiläisen kanssa, etenkin kun omat jalat nippa nappa yltää maahan satulasta. Yksin ajellessani sitten mennään autokoulun oppien mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760