ajovaloista

03 sedan corolla polttaa ajovaloja kuin tupakkia.., oisko tuolle jotain tehtävissä, muistelisin että joku kerto asennuttaneensa jännitteenalentimen, konkan yms, ja onko takuusen laitettu noita?
81587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itselläni kestoikä (H7) on ollut 9tkm (Philips 50) - 22 tkm (alkup). Yleensä Philips 30 -polttimoilla n. 15 tkm.

Kannattaa laittaa jotkin Long life -tyyppiset polttimot. niin teen itsekin seuraavaksi.

HB3:set ovat edelleen alkuperäiset kaukovaloissa 87 tkm:ssa.

Äänestä
  • versossa on se ihan ajovalona ja nyt menny 35000km,eikä oo tarvinnu vaihtaa (vieläkään)...

    Äänestä

  • VERSO2006 kirjoitti:

    versossa on se ihan ajovalona ja nyt menny 35000km,eikä oo tarvinnu vaihtaa (vieläkään)...

    HB3 lienee kaikin puolin laadukkaampi polttimo. Kestoonhan vaikuttaa toimintalämpötila, hehkulangan materiaali ja suojakaasut polttimossa. Polttimon teho on lisäksi todella hyvä, Corollan kaukovalothan on kommentoitu yleensä kympin arvoisiksi. Lähivalot ovat huonot.

    H7 on tunnetusti heikko näissä. En tiedä miksi. Ehkä se käy liian kuumana ja lanka on huonosti tuettu. Edellisen mallin Corollassa (pyöreälamppuisesta faceliftattu) oli ilmeisesti HB4/HB3 jotka luultavasti olivat parempi yhdistelmä. Pyöreälamppuisessa lamput kestivät itselläni (H4) 4 vuotta ja 90 tkm.

    Corollassa lähivalojen korkeudensäätö on toteutettu H4:n päällä olevalla hatulla. Arvaan että se kuumentaa polttimoa entisestään ja polttaa sen nopeasti. Itselläni ainakin hattu on umpinainen (sedan -02) mutta olen nähnyt ainakin facelift HB:ssa että hatussa on avonaisia hahloja.

    Äänestä

Käyppä vaihdattamas jossain Toyota-huollossa "takuu-polttimot", paremmat kuin mitkään LL-polttimot, niiden kyllä pitäisi tietää mitä ne ovat...

H7-polttimoilla (ainakin) on nykyään 3v. takuu Avensiksessa ja Corollassa).

Äänestä
  • Tuota... Luultavasti takuupolttimot ovat juuri Long Life -tyyppiset. Eli parannettu polttimon rakenne ja kestävyys valotehon kustannuksella.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Tuota... Luultavasti takuupolttimot ovat juuri Long Life -tyyppiset. Eli parannettu polttimon rakenne ja kestävyys valotehon kustannuksella.

    ole Long Life, vaan siitä parannettu versio.

    Valoteho EI ole kärsinyt niissä.

    H7-polttimoita on tavallisesti kahta eri versiota, H7 ja H7 Long Life, tämä takuu-polttimo on tullut näiden lisäksi.

    Äänestä

Itse sain ainakin takuuseen polttimot. Tuo kuullostaa kyllä jo muulta kuin polttimovialta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jamppa kirjoitti:

03 sedan corolla polttaa ajovaloja kuin tupakkia.., oisko tuolle jotain tehtävissä, muistelisin että joku kerto asennuttaneensa jännitteenalentimen, konkan yms, ja onko takuusen laitettu noita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu