Symbicortin sivuoireet

newbie

Käytössä vajaan viikon Symbicort 200 mg. Ihmettelin aikani kovaa päänsärkyä, huimausta ja masentuneisuutta. Lääkkeen ohjeessa sanottiin että em. ovat harvinaisempia sivuoireita mitä lääke saattaa aiheuttaa.
Onko kellään kokemusta meneekö nuo ohi ajan kanssa? Omalääkäriin on todella vaikea saada yhteyttä joten pistän kysymyksen ensin tänne jos jollain olisi antaa vinkkiä aiheeseen. Muutoin lääke on tehonnut todella hyvin.

7

1758

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LPA

      Hyvin monelle Symbicortin käyttäjälle on tullut siitä päänsärkyä ja huonoa oloa. Näitä erityisesti käytön alussa ja saattavat kuitenkin mennä ajan kanssa ohi. Itse käytin ko. lääkettä (myös minulla astmaa) aikanaan noin vuoden verran ja koin myös hankalaa päänsärkyä. Pääkipu ja muut oireet helpottivat heti kun lopetin lääkkeen.
      Symbicortissa on hoitavana lääkkeenä budesonidi ja avaavana formoterolia. Kumpikin noista ovat herkempiä yksinäänkin antamaan päänsärkyä kuin esim. kilpailevassa valmisteessa Seretidessä olevat flutikasoni ja salmeteroli yhteensä.
      Onko Seretide tuttu lääke? Ehkäpä kannattaisi kokeilla vaihtoa siihen, sillä kokemukseni ja havaintojeni perusteella Seretide ei ole yhtä voimakas "tunteiden pintaannostaja". Seretideä piudetään muutenkin tehokkaampana.
      Ota yhteys omalääkäriisi. Tsemppiä!!!

      • newbie

        Kiitos, laitan tuon toisen lääkkeen nimen ylös ja ehdotan sitä lääkärille jos oireet eivät lievity viikon/kahden sisällä.


    • ullaho

      Olen käyttänyt Symbicort noin 4 vuotta.
      Toimii.Ei minkäänlaisia oireita. Muista huuhdella
      suun suihkeen jälkeen.Ehkä vähän käheyttä, jos
      unhohtaa huuhdella.Hyvä lääke.

    • ullaho

      Lue tämän päivän www.aftonbladet.se
      Paljon tietoa astmasta.
      Buteyko hengitysmenetelmästä.
      Varoitetaan Serevent ja Oxis lääkkeistä.

      • aloittaja

        Sori olen hieman myöhässä mutta mistä tuo linkin artikkeli löytyy?
        Kuulin muuten sukulaiselta että jossain lehdessä olisi mainittu lähiaikoina myös Symbicort sivuvaikutuksineen. (vinkkiä?)
        Muutoin lääke on purrut hyvin. Jätin toistaiseksi ilta-annoksen pois. Näin normaali unirytmi palasi.
        Ihan hyvä lääke muutoin!


    • symbicort

      aiheutti myös aluksi todella pahaa päänsärkyä ja huonoa oloa, mutta meni n.2 viikon kuluttua ohi. Lääkkeestä "pidän" muuten todella paljon.

    • aina koskee

      mulla jalkavaivat ,kovat kivut,ja verisuonten katkeilua kasvoissakin jo..
      saattaa aiheuttaa kuulemma suonenvetojakin ja tällä ne tosi kovat myös..siirryn seretideen takas on hyvä lääke sekin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe