Olen huomannut -91 1.0 Swiftissäni sellaista, että avatessani bensatankin on alipaine jonkinmoinen. Ei mitään sellaista, ettei korkkia saisi auki, mutta suhiseehan tuo. Onko kyseessä vika? Olen kuullut, että joissain automalleissa bensapumppu pystyy jopa imemään tankin ruttuun, jos tuuletusreikä tms. on tukkeutunut?
Swiftin bensatankki
ZB
4427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuuppaa se suzuki hanuriis!
Ei ole vika, juuri näin se on tarkoitettukin. Vähemmän bensiinihöyryjä ulkoilmaan, kun on pieni alipaine.
Tarkista kuitenkin että huohotus pelaa edes jollain tasolla. Omassa SJ410 huohotin jäätyi tukkoon (väärä sijoitus) ja tuloksena oli n.15 litraa pienempi tankki ;)
eli imu on yllättävän voimakas
Mulla on sama vika -96 1.3:sessa swiftissä.
Mä en kierrä enään nykysin korkkia niin tiukalle, niin se ei myöskään suhise läheskään niin paljon. En ole muuta keksinyt mitä voisi tehdä. Mä olen myös kuullut että bensapumppu pystyy imemään tankin ruttuun, mutta aijon pärjätä näin.