Löytyisikö neuvoa mitä tehdä,kun startatessa kuuluu vain naksaus veneen moottoritilasta?Akku on latingissa,-annoin varmuudeksi vielä lisävirtaa autosta käynnistyskaapeleilla.Kone on Volvo Penta AQ 151C.
Starttimoottoriongelma
Uuno
71280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Solenoidi on ehkä jumiutunut eikä starttimoottorin ratas pääse vauhtipyörästön rattaistoa vastaan. Koputtele starttia vasaralla, vaikkapa samanaikaisesti kun yrität
käynnistää.
Kun kerta rele napsahtaa niin kyse ei ole liian alhaisesta jännitteestä ja/tai rele viasta. Startin solenoidi lienee seuraava epäilyksen kohde.
Ilmeisesti starttisolenoidi on huono. Tyypillinen vika venemoottorissa. Saattaa johtua kosteudesta. Ei sitä vasaralla korjata kuin hetkeksi - ehkä. Haluat varmaan, että se myöhemmin lähtee avaimesta käymään eikä vaadi vasaraa?
relen vai solenoidin napsahdus,kuuluuko startin hurinaa,käynnistyykö sitten suoraan plussa ja herätinjohto yhdistelemällä.
kaikki liitännät että ne on kireällä.akun kenkä.pääkatkaisija,starttiin tuleva paksu kaapeli.jos on hapettumia putsaa.kaikki pitää olla kireällä ja paikat puhtaat.akkujannite ??
luultavasti vika löytyy noista.
Mitäkö tehdä, jos ei itse tiedä mitä tehdä?
Soita huoltomies paikalle. Sen varmaan osaat tehdä?
hiilet saattavat olla lopussa/jumissa. Tällöin solenoidin vetokäämi ei toimi, vain pitokäämi yrittää vedätellä, se kun on suoraan maadoitettu. Vetokäämi sensijaan maadoittuu hiilien kautta. Se että vasara joskus auttaa kertoo useimmiten just tästä viasta.