Kuinka kauan te pco-laiset olette

nannuliini

yrittäneet ennenkuin olette päässeet lapsettomuushoitoihin? Olen kuullut, että pco-diagnoosin omaavat voivat päästä lapsettomuushoitoon pikemmin kuin muut. Pitääkö paikkansa? Itselläni on ollut jo vuoden pco diagnosoituna, mutta vauvaa on yritetty vasta vähän aikaa.

2

420

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Ninni-

      Me oltiin yritetty n. 6 kk ja päästiin yksityiselle saman tien, sillä olen yli 30 ja selkeä PCO.

    • summer

      lasta olemme halunneet jo neljän vuoden ajan ja hoidoissa olemme olleet varmaan kolmen vuoden ajan.hakeuduin ensin hoitoihin epäsäännöllisten kk-vuotojen vuoksi(tod.epäsään.) ja pienen ajan kuluttua kävimmekin jo lapsettomuuden vuoksi hoidoissa, kun lääkäri piti erittäin epätodennäköisenä raskaaksi tulon mahdollisuutta ilman apuja.pco löytyi siis tuolloin kun epäsäänn. menkkoja alettiin tutkia...nyt olenkin sitten hormooneja syönyt jos vaikka mitä(teroja, clomeja, metuja, primoja...)clomit eivät tehonneet lainkaan, metut jouduin lopettamaan rankkojen sivuoireiden vuoksi, terot tehosivat tähä asti (ei enää),nyt primot kokeilussa...syksyllä aloitan pistoshoidot toiveikkaana. tsemppiä kaikille ja onnea paljon plussanneille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe