Kuinka kauan te pco-laiset olette

yrittäneet ennenkuin olette päässeet lapsettomuushoitoihin? Olen kuullut, että pco-diagnoosin omaavat voivat päästä lapsettomuushoitoon pikemmin kuin muut. Pitääkö paikkansa? Itselläni on ollut jo vuoden pco diagnosoituna, mutta vauvaa on yritetty vasta vähän aikaa.
2429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Me oltiin yritetty n. 6 kk ja päästiin yksityiselle saman tien, sillä olen yli 30 ja selkeä PCO.

Äänestä

lasta olemme halunneet jo neljän vuoden ajan ja hoidoissa olemme olleet varmaan kolmen vuoden ajan.hakeuduin ensin hoitoihin epäsäännöllisten kk-vuotojen vuoksi(tod.epäsään.) ja pienen ajan kuluttua kävimmekin jo lapsettomuuden vuoksi hoidoissa, kun lääkäri piti erittäin epätodennäköisenä raskaaksi tulon mahdollisuutta ilman apuja.pco löytyi siis tuolloin kun epäsäänn. menkkoja alettiin tutkia...nyt olenkin sitten hormooneja syönyt jos vaikka mitä(teroja, clomeja, metuja, primoja...)clomit eivät tehonneet lainkaan, metut jouduin lopettamaan rankkojen sivuoireiden vuoksi, terot tehosivat tähä asti (ei enää),nyt primot kokeilussa...syksyllä aloitan pistoshoidot toiveikkaana. tsemppiä kaikille ja onnea paljon plussanneille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nannuliini kirjoitti:

yrittäneet ennenkuin olette päässeet lapsettomuushoitoihin? Olen kuullut, että pco-diagnoosin omaavat voivat päästä lapsettomuushoitoon pikemmin kuin muut. Pitääkö paikkansa? Itselläni on ollut jo vuoden pco diagnosoituna, mutta vauvaa on yritetty vasta vähän aikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu