Osaisiko kukaan valaista tekstiilisuunnittelijoiden työllisyys tilannetta ja minkälaisiin työpaikkoihin yleensä suunnataan koulun loputtua? Ala kovasti kiinnostaisi ja tähän tulevat vastaukset myös :)
Onko tietoa opiskelumahdollisuuksista ulkomailla, missä hyviä kouluja ja niihin hakuohjeita?
Tekstiilisuunnittelusta..
2
276
Vastaukset
- ruusa
Tekstiilisuunnittelutyö on yleensä free-lance -pohjaista, eikä pelkästään sillä elä suomessa kovinkaan moni suunnittelija, todennäköisesti ei kukaan. Työtilanne on huono. Yrittäjyys (todella vaikea elättää itsensä, opettaminen (todella kova kilpailu opetuspaikoista) tai sitten kaupalliset tehtävät (sisäänostaja tms, tarvitset lisäksi kaupallista kokemusta/koulutusta) ovat lähinnä sitä millä voit itsesi elättää tekstiilisuunnittelijana. Kannattaa miettiä tarkkaan, jaksaisitko näin vaativalla ja epävarmalla alalla. Töitä saa paiskia todella paljon (siis todella paljon, yötä päivää ja usein ilman lomia), eikä se eikä lahjakkuus takaa, että voisit elättää itsesi tekstiilisuunntitelulla tai käsityöläisenä.
- pörrimirri
Itse valmistun tekstiilimuotoilijaksi piakkoin ja työllisyys näyttää huonolta. Ylpeä ala ja vaikea..koulussa ei anneta armoa jos et ole huippu..ainakin tuolla meilläpäin. Ulkomailla voi sit olla töitä mutta kova on kilpailu..kannattaa siis harkita tarkoin, että lähteekö kouluttautumaan tälle alalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961492
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140934Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58911- 85892
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255703Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636