Osaisiko kukaan valaista tekstiilisuunnittelijoiden työllisyys tilannetta ja minkälaisiin työpaikkoihin yleensä suunnataan koulun loputtua? Ala kovasti kiinnostaisi ja tähän tulevat vastaukset myös :)
Onko tietoa opiskelumahdollisuuksista ulkomailla, missä hyviä kouluja ja niihin hakuohjeita?
Onko tietoa opiskelumahdollisuuksista ulkomailla, missä hyviä kouluja ja niihin hakuohjeita?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tekstiilisuunnittelutyö on yleensä free-lance -pohjaista, eikä pelkästään sillä elä suomessa kovinkaan moni suunnittelija, todennäköisesti ei kukaan. Työtilanne on huono. Yrittäjyys (todella vaikea elättää itsensä, opettaminen (todella kova kilpailu opetuspaikoista) tai sitten kaupalliset tehtävät (sisäänostaja tms, tarvitset lisäksi kaupallista kokemusta/koulutusta) ovat lähinnä sitä millä voit itsesi elättää tekstiilisuunnittelijana. Kannattaa miettiä tarkkaan, jaksaisitko näin vaativalla ja epävarmalla alalla. Töitä saa paiskia todella paljon (siis todella paljon, yötä päivää ja usein ilman lomia), eikä se eikä lahjakkuus takaa, että voisit elättää itsesi tekstiilisuunntitelulla tai käsityöläisenä.
Itse valmistun tekstiilimuotoilijaksi piakkoin ja työllisyys näyttää huonolta. Ylpeä ala ja vaikea..koulussa ei anneta armoa jos et ole huippu..ainakin tuolla meilläpäin. Ulkomailla voi sit olla töitä mutta kova on kilpailu..kannattaa siis harkita tarkoin, että lähteekö kouluttautumaan tälle alalle.