rasittava vauvakuume

mamitus

Voi äiti. Meni koko helskutin kuukausi ilman minkäänlaista vauvakuumetta jne. Nyt sitten erehdyin yksi päivä laskemaan, että menkat pitäis alkaa 18-19.5. mutta eipä vaan alkaneetkaan. Muutama tippa rusehtavaa vuotoa ja that`s it. Ei kipuja, ei vihlontaa, ei painetta, ei mitään. Rinnat vain on viime päivinä araksi menneet. Kuten aina ennenkin, niin eipä taas tiedä mitä ajatella.

Raskaustestin tein heti menkkojen ensimmäisen myöhästymispäivän jälkeen, haamun oli tehnynnä noin tunti testin tekemisen jälkeen, että ei paljon auta.

Miehestä ei paljon apua ole, kun se ottaa asiat ihan liikaa järjellä. :) Eli yksin kannan huoleni ja murheeni liittyen vauvahaaveisiin. Jos yritän puhua, keskutelu tyssää alkuunsa, että eipä tässä ole mitään puhuttavaa. Ja kun kaikki ihmiset ympärillä pyörii omissa kuumeissaan jne. niin aika vaikeapa on kenellekään purkaa yhtään mitään, kun vakiona tulee "kyllä se teilläkin vielä, eihän mekään ehditty yrittää kun muutama kuukausi ja jo alkoi tapahtumaan!" V*tuttaa, kun ei se ole niin yksinkertaista kaikilla. :)

Tuntuu aika surkealta olla jotenkin yksin tällaisen asian kanssa. Niinpä kun pian vuoden tuloksettomuuden jälkeen mitään ei ole tapahtunut, alkaa toivo olla mennyttä. Taitaa viisain olla vaan keskittyä kaikkeen muuhun ja heittää vauvakuumeet roskiin. :)

Helpottipas kun sai hiukkasen purkauduttua, siltikin plussaonnea kovasti kaikille muille yrittäjille ja jo plussanneille kans!! Kohta on kesä taas ja onneksi sitten riittää pippaloita ja reissuja ja epäterveellisiä ruokia jne... joten eiköhän ala helpottaa! xD

9

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehäkukka81

      vielä masennu,mun serkku ja sen mies yritti 5 vuotta ennen ku tärppäs!ja kaverilla meni 3 vuotta!vaik tiän kyl tunteen ku täs ollaan ukon kans yritetty 9kk.ja meikäläisen ukkoki vaan hokee koko ajan et kyl se sit tulee ku on tullakseen..ottaa välillä kyl päähän.mut ei heitetä toivoo hukkaan!!=)

      • mamitus

        Kiitos kannustavasta viestistäsi. :) Mietin tässä että 3-5v on aika pitkä aika odottaa ja jännittää milloin tärppäis jne. Kun mullakin ois niin kauheasti kaikkea mitä haluaisin päästä tekemään ja toteuttamaan! Siltikin ehkä haluaisin vielä yhden lapsen ja mieheni sitä toivoo toki myös kovasti. En voi suunitella kolmen vuoden opiskeluja tai mitään tässä etukäteen, kun haluaisin käydä sitten kerralla loppuun ilman äitiyslomia välissä. :)

        Phuuh, ois se helppoo kun itekkin vois suhtautua asioihin miesten tapaan. Mutta kuten sanoit, ei heitetä toivoa hukkaan. Onhan tässä vielä rutkasti aikaa, onneksi. :)

        Tärppitsemppiä teille myös, mulla taitaa olla ajankohtaista uusia raskaustesti tänään, kun ei nuo menkatkaan ole alkaneet edelleenkään. Mut en edes yritä elätellä turhia toiveita raskaudesta, kun se ois jo melkein ihme jos nyt ois muka tärpänny. :)


      • kehäkukka81
        mamitus kirjoitti:

        Kiitos kannustavasta viestistäsi. :) Mietin tässä että 3-5v on aika pitkä aika odottaa ja jännittää milloin tärppäis jne. Kun mullakin ois niin kauheasti kaikkea mitä haluaisin päästä tekemään ja toteuttamaan! Siltikin ehkä haluaisin vielä yhden lapsen ja mieheni sitä toivoo toki myös kovasti. En voi suunitella kolmen vuoden opiskeluja tai mitään tässä etukäteen, kun haluaisin käydä sitten kerralla loppuun ilman äitiyslomia välissä. :)

        Phuuh, ois se helppoo kun itekkin vois suhtautua asioihin miesten tapaan. Mutta kuten sanoit, ei heitetä toivoa hukkaan. Onhan tässä vielä rutkasti aikaa, onneksi. :)

        Tärppitsemppiä teille myös, mulla taitaa olla ajankohtaista uusia raskaustesti tänään, kun ei nuo menkatkaan ole alkaneet edelleenkään. Mut en edes yritä elätellä turhia toiveita raskaudesta, kun se ois jo melkein ihme jos nyt ois muka tärpänny. :)

        sit miten kävi!mäki täs joudun odottaan puolitoista viikkoo et alkaako menkat vai ei..täytyy vaan ajatella kaikkee muuta.no hyvä jos musta oli apua =)


    • ........

      Kaikki merkit sulla viittaa alkaneeseen raskauteen. Kokeilepa huviksesi testata uudelleen nyt.

      • mamitus

        Sillä varauksella tietenkin että uskallan, kun jänskättää ihan kauheasti... Miksi ei voi muistaa miltä aiempien lasten odotuksen alkaminen tuntui?? :)

        Raskaus olisi kyllä iloinen yllätys, mutta tosiaankin se olisi jo aikamoinen ihme, kun mielestäni "kriittiseen" eli ovulaatioaikaan mies oli reissussa... xD Ellei sitten muutama survivaivor-siittiö ole jäänyt vaanimaan kuitenkin. :)


    • kirjoita minulle

      hei!saanko minä auttaa sinua tulemaan raskaaksi ja saat vauvan toteutan sinun vauva toiveesi. kirjoitatko minulle niin kerron sinulle lisää.

    • mamitus

      Sieltähän ne odotetut menkat kuitenkin ilmausi. Alkaa tympiä jo nämä viivästelyt ja turha jännittäminen...

      Noh, edelleen toivo elää että jospa joku päivä vielä lykästäisi, mutta alkaa kyllä jo hiertää ilmeisesti itse ketäkin.

      Kevään jatkoja kaikille ja plussaonnea roppakaupalla. Pyörin tässä palstalla ainakin lueskelemassa, mutta katsotaan nyt jaksaisinko vielä joskus vastaillakin. :)

      • kehäkukka81

        no ompas kurjaa =( mä joudun tas yli viikon viä jännittään.vaik kyl mä tiän et sieltä ne menkat taas tule..mut ei luovuteta! =) kyä se meillä viä tärppää,eiks niin =)


      • lilliput-79

        mul oli menkat kans myöhässä... mutta nyt ne sit alkoi... kuitenkin poikkeavalla tavalla...
        rusehtavaa tuhrua ja viikko ennen tätä sattui mahaan menkkamaisesti. Nyt sit kuitenkin rusehtava tuhru alkoikin muuttua veriseksi, mutta tätäkin niukalti. Mutta vatsaan koskee juuri niin kuin kuukautisten aikaan... levossa hellittää...

        En oikein tiedä mis mennään,,, raskaanako? Vai mitä. Onko viisaampia neuvojia?

        Mutta sinulle, mamitus, kyl meitä viel joskus onnistaa... Jatketaan yrittämistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe