Miten C 180 1994 automaattia säädetään, ettei se nytkähtäisi alkumetrejä ajettaessa?
Jaksaisitteko hieman tarkemmin selittää missä on joku ruuvi mistä säätöä voisi koittaa itse tehdä.
(Keskustelitte aiemmin säädöstä, mutta hieman oli minulle sekavia ohjeita.)
Kiitos taas. t: Kristiina
Jaksaisitteko hieman tarkemmin selittää missä on joku ruuvi mistä säätöä voisi koittaa itse tehdä.
(Keskustelitte aiemmin säädöstä, mutta hieman oli minulle sekavia ohjeita.)
Kiitos taas. t: Kristiina
Vastaukset 6
Vanhimmat
Asiakas soitti kopiokoneita korjaavaa huoltoliikkeeseen. Hän valitti, että kopiokone ei toimi kunnolla ja selitti hyvin tarkkaan miten vika ilmenee. Huoltoliikkeen kaveri sanoi, että kuullostaa vähän pahalta, mutta että kopiokonetta ei tarvisi viedä huoltoon. Sen sijaan huoltomies antoi erittäin tarkat korjausohjeet.
Asiakas ihmetteli huoltomiehelle, että mitähän tämän pomo sanoisi, jos saisi tietää, että tämä jakaa ilmaiseksi neuvoja asiakkaille. Huoltomies paljasti, että pomo oli koko idean takana. Kun he antavat asiakkaan ensin itse "korjata" laitettaan, niin loppujen lopuksi laite on kuitenkin vietävä isomman ja kalliimman vian takia huoltoliikkeeseen.
Sopii just minuun aikanaan,mutta loppuosa tarinaa ei pidä paikkaansa ainakaan minun kohdalla,tuli aikanaan kopiokoneidenkin huoltomies ja hyvin pelasi,kun oppi niksit.
Jos jossain on uusavuttomuutta ei tarkoita että sitä olisi kaikkialla
Sopii just minuun aikanaan,mutta loppuosa tarinaa ei pidä paikkaansa ainakaan minun kohdalla,tuli aikanaan kopiokoneidenkin huoltomies ja hyvin pelasi,kun oppi niksit.
Jos jossain on uusavuttomuutta ei tarkoita että sitä olisi kaikkialla
Lähinnä tarkoitin sitä, että vaikka netistä saakin hyviä neuvoja, kannattaa tiedonhankintatapaan suhtautua tietyllä kritiikillä. Vaikka sinun neuvosi ovatkin oikeita, niin mistä vastaanottaja sen tietää. Yhtä hyvin täällä voi itseoppinut "asentaja" antaa myös vääriä neuvoja.
On eteen tullut tapauksia, joissa on saatu ohjaussimpukka loppuun alta aikayksikön väärällä säädöllä, poltettu mäntiä väärin säädetyn sytytyksen ansiosta, saatu jarrusatulat ( uudet palat uudet levyt) uusimiskuntoon väärillä työkaluilla, jne. Jokaisen oma asia on tietysti minkähintaisia auton osia pitää tällaisena harjoitusvälineinä. Automaattivaihteisto ei ole ainakaan se halvin (kuinka esim. määritellään liian pehmeä vaihto?).
Vaikka sinulla (tai minulla) ei olisikaan uusavuttomuutta, ei se tarkoita, ettei sitä olisi kellään.:)
Pitäisi mennä joko montulle tai nosturille.Mötikkä vaihdelaatikon vasemalla(kuskin puoli)puolella(suunnilleen keskellä laatikkoa)johon tulee imuletku,siinä on muovi kansi,sen alla on avain,sitä vähän nostetaan ja käännetään,aukipäin niin pehmenee,1/4 kierrosta kerrallaan.(Katsotaan mistä lähtö on,voidaan palauttaa,jos ei säätö auta).Ei saa liian pienellekkään paineita asettaa,koska silloin saattaa liikaa jarrupakat sutata,ja kulua suhteettoman liikaa.
Ensin kuitenkin tarkistetaan tuleva imuputki että on ehyt(otetaan mötikästä irti,varataan puolen metrin 5 mm letkua/putkea,se laitetaan jatkoksi putkeen ja puhalletaan,todetaan onko putki ehyt).
Vielä ennen säätöä tarkistetaan konehuoneesta "kaasutinvaijeri"(on virallisesti tämän niminen ei ole moottorille menevä kaasutinvaijeri) joka menee vaihdelaatikkoon,että olisi säädössä,voisi kokeilumielessä irroittaa,jostain liittimestä,kokeilla vaikuttiko vaihtamiseen.
Oma-aloitteisuutta vain kehiin,ei kannata heittäytyä uusavuttomaksi,ei niin kummosia vaadi,esim.tämän kokeilu,koska voidaan palauttaa entiselleen.
Esim.tämä tapaus saattaa olla senlaatuinen ettei säätämällä saa kuntoon,mutta saattaa mennä vuosiakin vaivoineen,siinä tapauksessa kaasujalalla herkistää vaihtamishetkeä
Yliasentaja neuvoi ihan oikein, mutta aloita kuitenkin siitä vasemman puoleisesta säätökellosta, eli siitä mihin se alipaineputki moottorilta tulee.
Älä vielä koske vaijereihin. Kyllä sen pelkän paineen säädön pitäisi auttaa. Laita tosiaan pykälät ylös kuinka paljon säädit. Voit joutua säätämään useammin ja välillä keoajaa, joten tarkkaan ylös miten käänsit. Hyvä siitä tulee.