Pakko oli kommentoida tuolla lukemaani, jossa ihmeteltiin, että sijaisäitiä kutsutaan ÄIDIKSI ja biologista nimi-äidiksi (tai isä vs. nimi-isä)... Eikö oikeasti ihmiset tajua, että sijaisäidin nimi-äidittämisen vaatimus(jos lapsi haluaa kutusua vain äidiksi) vain lisää lapsen ulkopuolisuuden kokemusta?
nimi-äiti vs. äiti
rilla
171679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomessakin kodin ulkopuolelle sijoitettujen lasten kohdalla kuitenkin on tavoitteena kotiuttaa hänet biologisen äitinsä luokse mahdollisimman pian, joten tietty ulkopuolisuuden tunne on syytäkin säilyttää. Sijoitusviranomaiset tekevät väärin sijaisäitejä kohtaan, jos antavat muuta ymmärtää.
lapsista OLLENKAAN?
Sitä kun ei aina aikuinen_voi_päättää millä nimellä lapsi alkaa häntä kutsua.
Ja ihan oikeasti, usein sijoitetut lapset_haluavat_kutsua sijaisvanhempia äidiksi ja isäksi, ihan omasta tahdostaan.
Mikä tuossa on Sinulle niin vaikeaa käsittää?
Luettuani kirjoituksiasi ja "mielipiteitäsi" nyt enemmänkin, huomaan että sinulla on melko epärealistinen kuva elämästä yleensäkin.
Olisihan se hienoa jos, mutta kun todellisuus onkin jotain ihan muuta.
Jos niin onnekkaasti sattuisi käymään, että lapsi palautuu biologisille vanhemmilleen, mikä on kai aika harvinaista PERHEsijoitettujen lasten kohdalla, lapsi kyllä mukautuu tilanteeseen ja alkaa kutsua nimi-äitiä vain äidiksi. Yleensä kai lapsi, jonka "näköpiirissä" on kotiutuminen muutaman vuoden sisällä sijoitetaan ammatilliseen perhekotiin tai vastaavaan...? Niissä me emme ole MITÄÄN äitejä ja puutumme kyllä siihen, jos lapsi alkaa jotakuta isäksi tai äidiksi kutsumaan. Kyllä sijaisäiti saa äiti olla! Jos lapsi palaa biologiseen kotiinsa, fiksut vanhemmat antavat sijaisäidin olla lapselle nimi-äiti senkin jälkeen, jos lapsi itse niin kokee...
Lastensuojelu maassamme on todella sekavaa. Systeemi tulee uudistaa niin rahoituksen, juridiikan kuin kaikkien käytäntöjen osalta alusta loppuun. Touhussa ei ole päätä ei häntää.
*haukotus*
tai sitten sun pitää vain unohtaa lasten sijoitus asioiden miettiminen.
Olen sitä mieltä mitä useampi kansalainen näitä asioita miettii, sitä pikemmin saamme asiat korjattua. Vain lasten tilanteesta hyötyvät ihmiset, voisivat kehottaa unohtamaan epäkohdat ja niiden asioiden miettimisen. Tuskin kukaan haluaa tyytyä nykytilanteeseen.
Uskon sinun olevan tietoinen, että uusi lastensuojelulaki on parhaillaan työn alla
stm:ssä.
No nythän on sitten paras mahdollinen hetki vaikuttaa lakiin, niin sijaisäitejen, bioäitejen kuin meidän rivikansalaistenkin. Taotaan nyt, kun rauta on kuuma. Laki pitää muuttaa perusteellisesti. Mikään kosmeettinen muutos ei riitä minun mielestäni.
Mielestäni sosiaaliviranomaiset voisivat tällä kertaa olla kuulolla eikä päällepäsmäreinä.
ja menee syksyllä eduskunnan käsittelyyn;
nyt on sitten todella mahdollisuus vielä
vaikuttaa vaikka oman kansanedustajan kautta,
jos ei halua lähettää "postia" L. Hyssälälle.
Mitä useampi ja monipuolisempi näkökanta
ja mielipide lastensuojelu asioihin saadaan,
sitä parempi lastensuojelu laista tulee
lasten ja suomalaisten perheiden kannalta!
Jos sinä et ole edes sijaisäiti/isä tai biologinen vanhempi etkä sijaisperheessä asuvalapsi, vaan "rivikansalainen" niin miksi tällä keskustelu palstalla lähes jokaisessa keskustelussa on sinun (ihmeellisiä)kommentteja?
Oikein Helinä -keijun ja kummamamman omat keskustelut.
pulliaiselta
(jolla on muuten kolme ammattitutkintoa....)
vai häiritseekö,
että joku pulliainen osallistuu teidän keskusteluun asiasta ja asioista,
joissa käytetään meidän kaikkien yhteisiä veromarkkoja;
sosiaalialan virkoihin, viranomaistyöskentelyyn,
lasten kodin ulkopuolisiin sijoituksiin, oikeudenkäynteihin
jne.
Älä menetä mielenrauhaasi.
Ehdottaisin huostaanottolakiin, että huostaanottopäätökseen tulee aina kirjata kuinka kauan se on voimassa. Sitten se joko lakkaa tai tulee tehdä uusi päätös.
Olen saanut käsityksen, että nykytilanteessa huostaanottopäätös on joku toistaiseksi oleve ja jää ilmaan roikkumaan. Tämä johtaa siihen, että kaikki osapuolet (biovanhemmat, sijaisvanhemmat ja jossain taustalla viranomaiset), niin tämä johtaa siihen, että kaikki nämä alkavat toteuttaa sitä omista lähtökohdistaan ja epävarma, määrittelemätön tilanne tulee mielivaltaiseksi kaikkien taholta, jotka ovat siinä mukana. Siksi kaikkiin päätöksiin tulee laittaa AINA voimassaoloaika ja valitusosoite, jos se ei jollekin osapuolelle kelpaa. Tämä nyt on vähimmäisvaatimus oikeusvaltiossa viranomaispäätöksiin.
Koska ei asiantuntijat eivät pidä suotavana, että rivikansalaiset tähän puuttuu, niin laittakoon joku muu eteenpäin, jos siltä tuntuu.
Huostaanottolakia ei ole olemassa. Huostaanotosta säädetään osana lastensuojelulakia, jota parhaillaan uudistetaan. Uudistusta pohtineen työryhmän mietinnön voi lukea osoitteessa
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/documents/7044/index.htx
Jos haluat vielä muuttaa lakia, toimi itse, älä odota, että joku muu lukee viestisi täällä ja sen jälkeen ottaa yhteyttä ministeriöön.
Kaikissa viranomaisten päätöksissä on jo pitkään ollut valitusohjeet mukana.
Määräaikaisia huostaanottoja ei näytä lakiehdotuksessa olevan. Itse kannattaisin ennemminkin sitä, että lakiin kirjattaisin pysyvä vanhemmuuden menetys määräajan jälkeen.
Sijaisvanhemmat eivät ole millään tavalla osallisia huostaanotoissa. Huostaanotto johtuu lapsen oman kodin kelvottomista kasvuolosuhteista. Sitä ennen lapsen kasvun turvaamiseksi on tehty avohuollon tukitoimia. Myös avohuollon tukitoimena voidaan sijoittaa. Silloin sijoitus on määräaikainen.
kirjattava lapsen sijoituksen kesto.
Siis nykyinen, voimassa oleva
huoltosuunnitelmaa koskeva lastensuojelulaki kattaa laajastikin
(kuitenkaan erittelemättä asioita tai tapoja)
jokaiselle huostaanotetulle lapselle, hänen perheelleen sekä sijaishuoltoon
erilaisia hoitoon, huoltoon, apuun ja tukeen
liityviä asioita ja toimenpiteitä.
Lain lukutaito,
sossun/viranomaisen
lukutaito, kirjoitustaito ja ammattitaito
............?
Minun lapseni kutsuu sijaisvanhempia äidikseen ja isikseen. Minua lapseni ei kutsu miksikään, ei siis etunimellä eikä sukunimellä, eikä äidikseen.
Lapselleni on koko ajan hoettu sijaisperheessä että sinulla on omakin äiti, joka rakastaa.
Odotan sitä päivää, kun lapseni soittaa minulle ja kysyy missä hänen OMA äitinsä on...!!! Väitän että kakka puhetta sijaisvanhemmilta, että korostavat lapselleni minun äitiyttä.
Riippu tietty paljon myös siitä, minkä ikäinen sun lapses on, mut on ihan mahdollista, että sille on kerrottu susta ja puhuttu hyvää ja SILTI se ei sua osaa puhuttaa "äidiksi". Kyllä sijoitus on aina sen verran kova juttu lapselle ja se pelkää aina menetystä, että vaikka kuinka sille kerrottais hyvää ja tuettais biologisten vanhempien kans kontaktia, laps saattaa torjua vanhempansa. Ihan peruspsykologiaa; liian tärkeän asian arvo tulee huomaamatta kielletyksi itseltään, ettei taas satuttais itteensä. Mut jos oikeesti sä välität ja et odota, et lapsi on teillä aloitteentekijä (sehän on vasta LAPSI!), rakastat ja osoitat sen ja tuet lapsesi kasvua, vaikka se ei kotona olekaan, niin vielä sä saat nähdä, et se osoittaa rakkautta takas.