yksin..

olen..

hei..
en tiedä onko tämä masennusta vai mitä.
Olen todella yksin, ilman tuttuja, läheisiä, kavereita. En ole ketään noista nähnyt muutamaan kuukauteen.
Minulla on vain työni. vapaa ajat on tuskaa.
Nukun paljon, olen koneella, lenkkeilen.. siinäpä se.
Olen vuoden kestänyt olla ihan yksin.. olen yrittänut olla koko ajan vahva. Tuntuu etten jaksa enää. Tuntuu että olen umpikujassa.

Kun katson itseäni peilistä, koitan olla kuinka iloinen tahansa nään silmistäni aina saman tuskan.
Olen myös lihonnut yksinäisyyden myötä.

Jos olisi edes yksi ystävä.
Tuntuu että jos yritän jotain

Masennusta on minulla ollut aiemminkin, tosin lievänä ja olen siitä selvinnyt. Nyt en vain tiedä miten jaksan enää jatkaa elämääni... olen ihan lopussa..
itken nykyään useasti.. tuntuu etten iloitse enää mistään, kun ennen löysin pienistäkin asioista ilonaihetta.
Mietin useasti missä se entinen iloinen, positiivinen minäni on? minne se on kadonnut..
Olen niiin hajalla kun olla ja voi.

Nuori ja elämä edessä, ajattelen tuskaisesti niitä tulevia vuosia, miten oikein jaksan..

Mikä avuksi? mistä voisin löytää vähän valon pilkkua täähän pieneen elämääni?
Mitään ei huvita yksin tehdä..

3

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämä sillai

      että työ ja koti, eikä sitten muuta elämää olekkaan. Mulla ihan fyysinen väsymys, mutta myös masennus. En harrasta liikuntaa ja ruokahalu huono. Enimmäkseen vapaa-ajat menee tän koneen ääressä. Ns, ystäviä ei ole, vain tuttavia mut en juuri kovin usein heitäkään tapaa, kun ei kertakaikkiaan jaksa. Sulla hyvä jos liikuntaharrastus, voisit etsiytyä johonkin liikuntaryhmään tms. Myös voisit käyttää kriisi, mielenterveys palveluita hyväksesi, olis ainakin joku jolle puhua asioistaan Niistä vois saada jotain infoa mitenMihin menisit, jotta voisit tutustua uusiin ihmisiin. Ja ei kait se lääkäris käyntikään pahitteeksi olisi, jos saisit jonkin lääkityksen mielialan kohottamiseen. Voisithan pitää tietsikan kautta yhteyttä entisiin kavereihin?

    • Edelin

      Olisi helppoa sanoa, että hanki harrastus ja tapaa ihmisiä, mutta omasta kokemuksesta tiedän,
      ettei se onnistu niin helpolla.

      Haluatko ystäviä ja haluatko olla onnellinen?
      Odota.
      Anna itsellesi aikaa, sillä tulet väsymään tuohon olotilaan jossain vaiheessa ja alat tekemään jotain asian eteen. Usko pois.

      Ilon löytäminen ei ole kaukana kenelläkään.
      Tee asioita joista pidät ja ota kaikki ilo irti pienistä asioista, niin eiköhän sinullakin olo parane aikanaan.

    • entinen masentunut

      tuttuihin ja pyydä käymään ja puhu, niin siitä se lähtee ja myös voisi mielialalääkitys olla paikalllaan, itelle auttoi just nää.
      Tiedän, että ei ole helppo tehdä alotetta missään asiass, kun masentaa, mutta siitä se lähtee ja varmasti sinunkin tuttusi tai ainakin yksi haluaisi auttaa, kunhan annat mahdolisuuden. Voisin olla tukenasi ainakin meilin välityksellä, vaikkei se sama olekaan kuin kasvotusten, mutta vähän riippuu asunpaikastakin miten voi olla tuki ja turva, mutta tosiaan voidaan meilata ainakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe