Pelko lapsen terveydestä on hiipinyt mieleen tässä viime viikkoina...itsellä vajaa kuukausi laskettuun aikaan ja jotenkin miettii ja pelkää et mitä jos kaikki ei olekkaan hyvin,vaikka raskausaikana kaikki ultrat ym. ovat osoittaneet kaiken olevan kunnossa, miten tästä tunteesta tai ennemminkin pelosta pääsee eroon? vaikka oma vauvahan se on ja rakas joka tapauksessa mut silti pelko suuri miten sitä kestäisi jos kaikki ei olisikaan hyvin :( täytyy toivoa vaan parasta!
Lapsen terveys
mietityttää
2402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mutta yritä ymmärtää että vaikka kuinka nyt pohdit tuollaisia asioita et voi mitenkään vaikuttaa asiaan.ymmärrän kyllä huolesi,normaalia varmasti,itsellä onneksi ei ole päässyt nuo ajatukset valloilleen.ajattelen että kumpa vauvani selviytyy synnytyksestä ehjänä ja ettei itsellekään olisi hirvee traumaattinen kokemus,ensi ssynnyttäjä kun olen.toivotaan että vauvamme on suht terveitä lapsia.sairaatkin täytyy hoitaa ja voi hyvin selvitä.totta on että ajatukset pyörivät kohdussa näin loppuraskaudessa.yritä ajatella positiivisia ja kauniita ajatuksia omasta rakkaasta lapsestasi.voimia sinulle.itsellä 38 1.
Varmaan useimmat uudet äidit miettivät vauvan terveyttä loppuraskaduen aikana. Itse totesin ensimmäisen kohdalla parhaaksi "hoidoksi" sen, että ihan todella ajattelin asian niin pitkälle kuin se on mahdollista silloin, kun on kyse syntymättömästä.
Toista odottaessani olin mennyt töihin kehitysvammalaitokseen ja olin koko raskauden sitä mieltä, että ei lapsi koskaan voi olla terve, joten siis odottamani on myös sairas. Se ei, kumma kyllä, tuntunut lainkaan ahdistavalta tai pelottavalta. Kun lapsi syntyi, se oli ihan kunnossa ja terve ja on sitä edelleenkin.