Uusin Kellokas-lehti kertoo kuinka thaihieroja pelasti pahasta työuupumuksesta kärsineen Radio Novan toimittajan. Yli puolen vuoden lepo kotimaassa ei auttanut, mutta kaksi viikkoa Thaimaassa muutti kaiken!
Tuo nainen innostui asiasta sen verran, että perusti oman thaihieromalaitoksen Keravalle! Tästä on juttu samassa lehdessä. Kyseessä on oikea thaihieronta eli vihdoinkin sellainen on myös täällä Suomessa! Hienoa! :)
Tuo nainen innostui asiasta sen verran, että perusti oman thaihieromalaitoksen Keravalle! Tästä on juttu samassa lehdessä. Kyseessä on oikea thaihieronta eli vihdoinkin sellainen on myös täällä Suomessa! Hienoa! :)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kai se nyt kehuu sitä kun itsellä on oma firma. Kyllä taas tyhmyys loistaa tällä palstalla
Tuskinpa hän huonoksi koettua olisi tänne Suomeen tuonut ja yritystä perustanut?
Miettikääpäs tätä:
7 hoitoa päivässä, á 60 € -> 420 €/pv 7 päivänä viikossa -> 2940 €/viikko = 13 000 € kuukaudessa!
Kyllä tuolla summalla yhden pienipalkkaisen työntekijän maksut liikehuoneiston vuokran maksaa... :) Ja pieneenkin tilaan saa pari hierojaa eli nuo summat tuplaantuvat vielä tuosta.
"Helppoa se on kun osaa."
Enpä osta näitä palveluja vaikka kirveellä uhattaisiin, mun rahoista ei tule hyötymään. Mun rahaa ei ole mukana kun tuo hyväkäs ostaa uuden ökyautonsa.
Oikea Thaihieronta kestää 2h. Eli jos meinaat tarjota 7 hoitoa päivässä, pitää työntekijöitä olla vähintään kaksi, todennäköisesti kolme, koska asiakkaat eivät jakaudu tasaisesti koko päivälle.
Ja tietysti tuosta 60e:sta jää alle 50e kun siitä vähennetään alvi...
Ei se mitään alvia maksa
maksaa se, jos ei oo rekisteröity hieroja.
Palvin se maksaa ainakin jos hakee sen torilta.
No voi nyyh, nyyh.
Käyppä vaikka etolan kautta.
http://www.radionova.fi/juontajat/sariseppala
Tuo mainittiin myös ko. lehdessä.
mulla ei tuota lehteä ole mutta kiva uutinen täytyy sanoa!
ai kun kiva.....paremmat hoidot saa ihan normaalilla urheiluhieronnalla.....thai hieronta ei ole mistään kotoisin ja on pelkkää lääppimistä ja vielä kun on nainen hieromassa niin puuttuu voima!
Oikea thaihieroja - nainenkin - saa ihmeitä aikaan. Thaihieronnassa [ammattitaitoinen] hieroja käyttää ruumistaan painona ja hierottavan raajoja vipuvarsina venyttäessään paikkoja.
Laske momentti:
M = m * g * r
m = thainaisen massa [m] = kg
g = putouskiihtyvyys [g] = m/s^2
r = vipuvarren pituus [r] = m
Olen myös kuullut, että nämä thaihierojat eivät ole käyneet kunnon hierojakoulutusta ja näin ollen eivät tiedä ihmisen anatomiasta mitään.
Muutamalta kaverilta onkin mennyt paikat pahempaan kuntoon kuin mitä oli tarkoitus. Pitää nimittäin käydä lääkärin tarkistuksessa ennen kuin menee mihinkään vääntelyihin.
Tyhmäkin se pitäisi tietää joten nämä puoskarit ovat vaarallisia.
Onpas sulla pitävät todisteet asiasta... :)
Itse kärsin jatkuvista alaselän kivuista ja kokeilin useita hierojia ja jopa savikylpyjä ja pakkashoitoa.
Sitten älysin vielä kokeilla thaihierontaa: se tosiaan tehosi ja kipuni poistuivat lähes kokonaan. Toisen kerran jälkeen tulos oli entistä parempi. Nykyään kivut ovat poissa, kun käyn silloin tällöin thaihieronnassa. Elämä hymyilee! :D