Olen ihmetelly ku olen nyt hakennu asuntoa yli kuukauden ja oon asunnoton, että mikä siinä oikein aina kestää kun haluaa asunnon, mutta ei saa mitenkään. Keskustelin tänään kavereideni kans ja he totesivat että oikeesti pitää olla vähä kriminaali ja tai jotenkin elämä pahasti rappeutunut ettei ole tavallinen kansalainen että saa nopeasti asunnon. Mutta se on totta. Kaverillani on alkoholismi ja hän sai melkein heti asunnon kun laittoi asuntopaperit liikkeelle. Mikä tässä kuviossa oikein on. Se on varmaa että kunnon ja tavallinen kansalainen maksaa vuokran ajoissa ja ettei tule ylimääräistä melua joka haittaisi muita asukkeja taloyhtiössä. Ihmetyttää suuresti vaan tällainen käytäntö.
Kuinka helposti opiskelija saa asunnon?
6
2047
Vastaukset
- tarkoitat,
kun sanot että "olet hakenut asuntoa yli kuukauden"? Tarkoittaako, että olet ollut kunnan vuokra-asuntojonossa? Vuokra-asuntojahan on pilvin pimein yksityisillä markkinoilla, ongelmana tietysti voi olla se, että maksukykysi ei riitä vuokraan. Jos olet opiskelija, oletko hakenut opiskelupaikkakuntasi opiskelija-asuntosäätiöltä? Sitä kauttahan suurin osa opiskelijoista kämpän saa.
- kamiraro
Oon monessa jonossa nyt ja olen laittanut asuntohakemuksiin tiedot viel siitä että saan sossult vuokrarahat ja takuut, mutta ei mitään vastausta ja sossu on kans yrittäny nopeuttaa. Yksityisil mul on kans mut ei mitään vastaust oo tullu ja opiskelijakämppii yritin hakee poikaystävän kaa tai siis perheasuntoo mut ei onnistunu ne alko jotai väittää vastaan vaik kaikki tiedot oli kunnossa. Ottaa vaa päähän tällänen leikkiminen ku kouluki jäi kesken ku ei saa rahaa vasta sit ku saa kämpän. Itelläni ei oo ees minkäänläistä "huonoa taustaa" mut silti sitä asuntoo ei kuulu eikä näy
- ilmiö
Valitattavan totta tuo on, mitä kirjoitit.
Luulen, että osaltaan siihen vaikuttaa se, että alkoholistien ja kriminaalien vuokrat maksaa esim. sossu tai jokin muu instanssi. Vuokranantajalle on tärkeintä vain se, että vuokrarahat tippuu säännöllisesti tilille ja he tuntuvat epäilevän joka ainoaa henkilöaä, joka ilmoittaa maksavansa vuokran omista ansiotuloistaan.
Häädön saaneet ja muut yhteiskunnasta syrjäytyneet menevät asuntojonoissa tavallisen työssäkäyvän ja asioistan huolehtivan ohi.
Ei vuokranantajat piittaa kovinkaan paljoa, tuottaako uusi asukki melua ja häiritseekö muita asukkaita. Kunnat ja muut vuokrayhtiöt, esim. VVO ei välitä sitten sitäkään vertaa..
Kyllä on maailma mennyt ihmeelliseksi.
Ainut positiivinen asia omassa asunnonhaussani oli YH-asunnot. Se ottaa vuokravakuudeksi kahden kuukauden vuokran, mikä sitten näkyykin asukkaissa ja talojen rauhallisuudessa. Olen nyt asunut jo yli vuoden, eikä ole ollut minkäänlaista järjestyshäiriötä tai spurguja vilahdellut nurkissa. Tätä enne nasuin VVO:lla ja valitettavasti talossa, jossa oli elämän laitapuolelle valuvia asukkeja. Ei siellä voinut työssäkäyvä ihminen asua, koska aina oli jotain ihme mekkalaa ja säätöä öisin menossa.- kamiraro
Ite oon antanu viestin hakemuksis että saan sossult vuokrarahat kun olen jälkihuollos mut pitää sit kait alkaa rellestää että saa nopeemmin asunnon. Poikaystäväni asui SATO:n taloissa ja siellä oli aina vähän häiriöö etenkin naapuris mut onneks ne muutti lopult pois ku sai häädön.
Ois kiva vaan saada pian se asunto että pystyisin käymään paremmin töissä ku aika monissa töissä tarvitsee vakituisen asuinpaikan :/ paha vaan silleen
- ooveeveen kautta
Opiskelijoiden Vuokravälitys, eli ovv.com on vastaus rukouksiisi. Laita sinne hakemus ja seuraa päivittäin sähköpostiasi, ainakin Kuopion alueella tulee useita asuntotarjouksia päivässä. Tosin sinun pitää välittömästi soittaa ovv:lle jos mielenkiintoinen kohde kolahtaa sähköpostilaatikkoosi. Nopeat syö hitaat.
Haittapuolena ovv:lla on välityspalkkio, mutta vastapainona vuokratakuut ja hintataso on selvästi pienemmät kuin esim. asuntovälitysfirmojen kautta tarjolla olevat.- kamiraro
Kiitos! Huomasin heti kun olin laittanut ovv:lle hakemuksen niin vapaita asuntoja löyty ja nyt olen sit menos huomen jo kattoo yhtä asuntoa, joka on vielä vapaa. :) Muuten ois varmaan kestäny kauemmin löytää asunto, mut kiitos tästä tiedosta että ovv:n kautta voi kans hakee kämppii nii se helpotti mua paljon. OVV:llä on myös se hyvä että jotkut vuokranantajat maksaa välityspalkkion. Kiitoksia vielä kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843