Tuntuu, että aina ei saa tarpeeksi kalsiumia päivässä ja mietityttääkin, milloin pitäisi turvautua kalsiumvalmisteisiin? Lisäkalsiumin syöjät, kuinka paljon menee maitotuotteita päivässä ja minkälaista kalsiumvalmistetta syötte lisänä?
Kalsium
4
409
Vastaukset
- nimistä
kalkki valmistetta 3 tablettia päivässä. On päiviä jolloin en välttämättä saa yhtään kallkia muuten. En juo maitoa, jugurtista tulee huono-olo, juusto kovettaa ennestään kovaa vatsaa ja jäätelöä en viitsi joka päivä syödä.
- la-24.8.2006
ja juustoa, viiliä/jugurttia päivittäin.
Maitoa en juo ollenkaan, tai n. 3 dl päivässä kahvin kanssa. - la 2.9
Otan tuota almistetta 3 tablettia päivässä. En juo lainkaan maitoa, piimää noin 1-2 lasillista päivässä. Jugurttia tai viiliä purkillisen päivässä, en kyllä ihan joka päivä. Juustoa olen nyt koittanut vähentää, kun kolesteroliarvot olivat koholla, mutta 5 % sulatejuustoa käytän pari viipaletta päivässä. Tarkistin neuvolastakin tuon annostuksen, ja on ihan ok.
otan yhden aina aamulla. Siinä tulee samalla sitten kalsiumin lisäksi d- ja c-vitamiinit ja magnesium. Oikeastaan nyt kun tarkemmin alkaa miettimään, niin eipä tule kyllä maitotuotteita käytettyä... Jos en syö jäätelöä tai ruokaa johon on käytetty kermaa, niin en saa kalsiumia oikeastaan mistään. Juustojakaan en ole pahemmin enää käyttänyt, kun jotenkin ei tee niitä yhtään nyt mieli. Piimä menisi ruokajuomana, mutta aina sekin unohtuu kaupassa, kun ei sitäkään ihan kamalasti mieli tee. Tähän kyllä pitäis kai ihan alkaa panostamaan, että tulis maitotuotteita käytettyä enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h442915Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062691Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 321884
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141523- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.721041