- Onko ko. leikkurissa riittävät välitykset, eli kulkeeko tarpeeksi nopeasti hyvällä nurmikentällä, vai pitääkö antaa lisävauhtia työntämällä? Tämähän näissä vetävissä joskus vaivaa...
- Toimiiko multiclip systeemi vai pitäisikö olla keräävä? (Koirat kantoivat takapihalta edellisen leikkurin jättämiä sisälle)
- Onko melutasossa korvin huomattavaa eroa, 91dB (B&S koneella 94dB)?
- Vai pitäisikö ostaa samalla koneella oleva keräävä Honda HRG 465 C SDE, 94dB, hinta suunnilleen sama?
R-leikkuri Stiga Multiclip Pro 50 S Honda
9
9484
Vastaukset
- MB-320s
- työnnettävien ruohonleikkurien veto on yleensä tarkoitettu keventämään leikkuuta - periaatteessahan niiden pitäisi kulkea omalla voimalla .
- multiclip toimii niin kauan kun ei päästetä ruohoa liian pitkäksi , mutta yleensä on kyllä suositeltavaa keräävää ainakin sisäänkulkuväylien lähestyvillä (= oma kokemus )
Kaikkia yli 85dB ääntä tuottavia laitteita käyttäessä suositellaan kuulosuojaimien käyttöä !!
Tästä syystä ei ole merkitystä melutaso 91 tai 94 dB.- opo
3db vähemmän on puoletpienempi korvissa.
- Honda
Osta saman tien leikkuri, jossa on Hondan kone. B&S laatu huonontunut mielestäni vuosi vuodelta. Entiset huolettomat mootorit ovat historiaa. Nyt jopa väittävät, että pitäisi läträtä kaiken maailman pienkonebensiinien kanssa. Ylivuotinen bensiini on epäkelpoa jne. Osta Honda, niin voit keskittyä ruohonleikkuuseen.
- nurmikko kasvaa...
Stiga tuli ostettua. Tekee todella siistiä jälkeä eikä silppua edes huomaa. Testasin huvikseen Husqvarnan leikkuria missä oli isompi Hondan kone ja 98dB, mökä oli järkyttävä eikä moottorin kierroksiakaan saanut säädettyä, kaasukahvalla vain nopeutta. B&S oli jotain siltä väliltä mutta kyllä Stiga-Honda oli ehdottomasti paras yhdistelmä. Vetoakin riittää mukavasti ettei tarvitse lykkiä lisää vauhtia.
Melutaso on tärkeä valintaperuste, tämä oli tällä kertaa hiljaisin bensakone-leikkuri. Toivottavasti lähitulevaisuudessa nähdään vielä kehitystäkin... - Hondalla
nurmikko kasvaa... kirjoitti:
Stiga tuli ostettua. Tekee todella siistiä jälkeä eikä silppua edes huomaa. Testasin huvikseen Husqvarnan leikkuria missä oli isompi Hondan kone ja 98dB, mökä oli järkyttävä eikä moottorin kierroksiakaan saanut säädettyä, kaasukahvalla vain nopeutta. B&S oli jotain siltä väliltä mutta kyllä Stiga-Honda oli ehdottomasti paras yhdistelmä. Vetoakin riittää mukavasti ettei tarvitse lykkiä lisää vauhtia.
Melutaso on tärkeä valintaperuste, tämä oli tällä kertaa hiljaisin bensakone-leikkuri. Toivottavasti lähitulevaisuudessa nähdään vielä kehitystäkin...Ostitiko todella Hondalla varustetun Stigan. Kauppaavat nimittäin kiinalaisilla koneilla leikkureitaan nykyään ja moni kuluttaja menee vipuun kun mainostetaan että leikkurissa on Stigan moottori.Kinukki niissä on eli olkaa tarkkana kun meettem leikkurikaupoille!
- tosi että on
olemassa pienkonebensaa nelitahtisiinkin koneisiin en minä ainakaan ole nähnyt kuin kaksitahtibensaa.
- löytyy....
tosi että on kirjoitti:
olemassa pienkonebensaa nelitahtisiinkin koneisiin en minä ainakaan ole nähnyt kuin kaksitahtibensaa.
ainakin Husqvarnan ja Jonseredin nimellä ao. merkkisiä sahoja ja leikkureita myyvistä liikkeistä. Ollut myynnissä jo useita vuosia.
- Stiga Honda
Hondalla kirjoitti:
Ostitiko todella Hondalla varustetun Stigan. Kauppaavat nimittäin kiinalaisilla koneilla leikkureitaan nykyään ja moni kuluttaja menee vipuun kun mainostetaan että leikkurissa on Stigan moottori.Kinukki niissä on eli olkaa tarkkana kun meettem leikkurikaupoille!
Mulla ainakin on "Stiga Multiclip Pro 50 S Honda", ja siis varmasti Hondan koneella !
(Stigan parhaimmat (ja kalleimmat) mallit saatavissa myös Hondalla.
- Lippa
Ostin tässä ton Stigan Hondalla (multicilip). Tarttis tässä löytää koneesta saranunero. Mistä se löytyy. On konetta pyöritelty. On kai kaiverrettu jonnekkin? Vai.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708