Olen allerginen ja ongelmana minulla on kesällä hengenahdistus ja yskä :( Tuota hengenahdistusta on kyllä ollut talvellakin... esim. kun olen hiihtolenkillä, yskin vähän väliä limaa keuhkoistani ja lenkin jälkeen yskittää ihan hulluna.
Nyt olen vuorokauden ollut ihan tukossa, ei vain yksinkertaisesti henki kulje.
Ongelman tässä on se, että olen kesän ulkomailla, enkä täällä haluaisi mennä lääkäriin. Apua olisi kuitenkin ihan kiva saada tähän vaivaan!
Onko nämä nyt merkkejä alkavasta astmasta vai mitä? Välillä oireet saattaa pysyä pidempäänkin poissa, mutta nyt taas ahdistaa. Muutaman vuoden tätä on nyt jatkunut.
Parina viime kesänä olen meinannut pyörtyä kun olen kauan oleillut ulkona. Siis, happi on vain meinannut loppua. Jotenkin olen kuitenkin selvinnyt.
Ärsyttää vaan niin kovasti jos tässä nyt astma tulee... Olisi kyllä allergiat ja atooppinen ihottuma riittänyt. Niistäkin on vaivaa jo ihan tarpeeksi!
Jaksamisia kaikille kuitenkin!
ahdistaa
1
246
Vastaukset
- yskä
Hei! Ainakin yskimisen syy pitäisi selvittää. Tyypilliset astman oireet löydät hakemalla Googlellakin, mutta hengitys vinkuu ja uloshengitys on vaikeampaa kuin sisäänpäin.
Liioittelet kirjoituksessa oireitasi, henkesi kulkee kun pystyt kirjoittamaankin, mutta keuhkoputkissasi voi olla limaa, nenäsi limakalvot turvonneet.
Lääkäriin olisi viisainta mennä, onhan noita lääkkeitä kokeiltavaksi. Oletko nenän tukkoisuuteen kokeillut käsikauppalääkkeiden allergialääkkeet?
Kesällä hapen loppuminen ulkosalla on tosi kummallista, jos se loppuisi, olisimme kaikki hengettömiä. Pyörrytys taas voi johtua monesta syystä, verenpaineen muutoksista, verensokerin laskusta, kuumuudesta jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 875439
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804722Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113027Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv882955Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232564Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251976- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328