Ilmapumppu kylpytynnyriin?

Olen ajatellut tehdä porealtaan kylpytynnyriini itse koska kaupalliset maksavat niin paljon. Olisiko kenelläkään ehdoituksia ilmapumpusta?
http://www.spadealers.fi/main/fin/hottub/bubbel.asp
Tossa olis tätä käyttöä varten juuri tehty pumppu letkuineen mutta hinta 390€!!!
Mikähän laite tohon kävis tilalle?
Pumppu ei saisi pitää kovaa ääntä ja kokokin tulisi olla suht pieni?
95338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

saa alle satasella. Ja letkut ei paljoa maksa.

Äänestä
  • ILMApumppu eikä mikään uppopumppu vedelle!

    Äänestä

Biltemasta tai Bauhausista minikompura (ei sentään pokupyörän renkaan täyttämiseen tarkoitettu). Pitää meteliä, mutta voithan koteloida ja äänieristää vekottimen. Suikulähdesetin suuttimet ja letkua. Isoihin akvaariohin tarkoitetut ilmastimet voisivat myös toimia, mutta hinta voi olla korkeahko.

Äänestä
  • ei riitä ilmantuotto noissa pikku kompuroissa. Ne on reilusti alle 100l/min kun sen tartteis olla luokkaa 400l/min.

    Äänestä

  • spade123 kirjoitti:

    ei riitä ilmantuotto noissa pikku kompuroissa. Ne on reilusti alle 100l/min kun sen tartteis olla luokkaa 400l/min.

    Pienennä suuttimia niin vähempikin riittää. Paras olisi jos voit tehdä systeemin, jossa kompura painaa ilmaa pumpusta tulevaan putkeen. Kuplat sekoittuu veteen ja virtaus tuntuu paremmalta kuin pelkät kuplat - sehän on kuin piereskelisi vedessä.

    Äänestä

En tuohon kysymykseesi osaa antaa neuvoa, mutta..

Jos meinaat kylpytynnyriisi jotain ilmasuuttimia, niin kai laitat myös kunnollisen vedenpuhdistusjärjestelmän ja käytät tynnyrissäsi uima-allaskemikaaleja?
Tuollanen ilmastointisysteemi kun tietääkseni on sellanen erittäin otollinen ympäristö bakteerien kasvatukselle.
Vai vaihdatko vedet joka kylvyn jälkeen? Vaan niinhän pitäis tehdä muutenkin, siis jos meinaa pärjätä ilman kemikaaleja..

Äänestä
  • Puhtaudesta, kompuroiden ilma tuppa olemaan öljyistä, ellei ole öljyvapaa kompura.

    Äänestä

  • muuten kirjoitti:

    Puhtaudesta, kompuroiden ilma tuppa olemaan öljyistä, ellei ole öljyvapaa kompura.

    Kyllä mä vaihdan veden joka kerta. Muutenhan se jäätyisi talvella ja samalla joku paikka pettää : )

    Äänestä

  • SPADE123 kirjoitti:

    Kyllä mä vaihdan veden joka kerta. Muutenhan se jäätyisi talvella ja samalla joku paikka pettää : )

    Oletteko tehneet jo suodatus järjästelmää tarttis itse tehdä myös.. Poreet teen kylpytynnyriin Pneumatik letkuista ja pienistä suuttimista.pieni hana väliin niin saa säädettyä ilman määrää.. toimii hyvin.. kompura tulee autotalliin niin ei häiritse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spade12 kirjoitti:

Olen ajatellut tehdä porealtaan kylpytynnyriini itse koska kaupalliset maksavat niin paljon. Olisiko kenelläkään ehdoituksia ilmapumpusta?
http://www.spadealers.fi/main/fin/hottub/bubbel.asp
Tossa olis tätä käyttöä varten juuri tehty pumppu letkuineen mutta hinta 390€!!!
Mikähän laite tohon kävis tilalle?
Pumppu ei saisi pitää kovaa ääntä ja kokokin tulisi olla suht pieni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu