Ärpee oli lomalla Funafutilla. Hänen lähtiessään hotelli oli jo ilmiliekeissä ja tuhat tuvalulaista sammutti paloa.
Diskoilta ei mennyt paremmin. Ärpee kysyi daamiltaan hieman huonolla tuvalulla: "Paljo pillu maksaa?" Ärpee sai turpiinsa, mutta se ei hänen intoaan lannistanut.
Seuraavana aamuna Ärpee istui Funafutin ainoassa kahvilassa ja sikaili. Hänen suustaan tuli suorana kaarena röyhtäyksiä, joiden haisu kantautui kaukaisimmille atolleille asti.
Illalla Ärpee sai kohtauksen hotellihuoneessa. Hän alkoi hakata lattiaa, pomppia ja kiljua.
Funafuti
Torsti-Pentti
1
336
Vastaukset
- jpaska
.....että tuvalun kielen "tavara"-sana kirjoitetaan ja lausutaan yhdellä l.llä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 524528
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1494187- 673832
- 1253790
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans433615Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe773453- 983021
- 542875
- 252696
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394