Kohtuukäyttö??

fenobarbital

Kysymys niille jotka todella TIETÄVÄT asiasta, omien kokemusten kautta.
Miksi sanotte käyttöä (kukka). Iltaisin n. klo 21.00 jälkeen mieto sätkä. Sopiva euforinen vaikutus hyvä yöuni ilman uni tms. lääkkeitä. Näin jääneet bentsot ym. vastaavat kokonaan pois kuviosta.

7

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 420

      No eipä tuo nyt ole kummoista käyttöa jos illalla sätkän sihauttaa että unta saisi. Toisaalta taas unettomuuteen kun poltat niin ei se itse ongelma poistu, joskus se on kohdattava.

      Onhan se jonkun asteisen henkisen riippuvuuden merkki jos joka ilta _pitää_ sihauttaa. Toisaalta taas on hyvä merkki että _pystyy_ kärvistelemään iltaan asti ennen kuin sihauttaa.

      Itsekkin sihauttelen iltaisin jos ei seuraavana päivänä satu olemaan punttitreenit. Punttitreeneissä se kyllä näkyy ja tuntuu jos edellisenä iltana on sihauttanut paukut. Kuitenkin silti pystyy treenit vetämään kohtuullisesti läpi toisin kuin jos olisi ryypännyt edellisenä iltana.

      • 420

        Niin noi bentsot unohtui täysin. Mielestäni kannabis unilääkkeenä voittaa nuo bentsot 6-0. Bentsoriippuvuus onkin sitten ihan toista luokkaa kuin joku mitätön kannabisriippuvuus. Muutenkin tulee paljon kalliimmaksi hoitaa tuota unettomuuttaa noilla kemikaaleilla kuin kannabiksella.

        Just my two cents..


    • tuo on

      mutta varo ettei pääse lipsumaan tuosta.Itsekin pajautin jonkun vuoden ajan melkeen joka ilta jopon rentoutukseen.Sitten se jäi kun en kokenut sitä oikeen tarpeelliseksi.Kyllä toi kohtuukäytöltä kuulostaa vaikka pajauttaistkin joka ilta kun kuitenkin poltat vain iltaisin ja parempi tuo kuin bentsot muut unilääkkeet.

      • gooooo

        Tällähän tyypit ensin väittää ettei oo mitään haittoja ja ettei jää koukkuun ja sitten varotellaan ettei saa lipsua pienistä määristä. Outoa horinaa. Päättäkää jo onko haittoja vai ei. Vai mitä haittoja teillä on ollu. Ja niinkö on että jos on koukussa niin sitten ei muka oo haittoja.


    • kriteerit täyttyvät

      Sun käyttös on lääkekäyttöä sillä edellytyksellä, että sä haet sillä nimenomaan lievitystä uniongelmiis, etkä päihtymystä joka tietenkin helpottaa nukahtamista niinkin.

      Kun oot tarkkana määrien kanssa, ja tauottelet välillä, siltikin vaikka et sais nukutuks, niin homma pysyy hanskassa.

      Eli noudata vähän vastaavia teesejä kuin nappienkin kanssa. Max 2vkoa jatkuvaa käyttöä, ja miel. sama aika ilman tauolla. Tähtää siihen että et tarttis sitä.

      0 euroa lääketeollisuudelle. Ehjät sisuskalut. Ei fyysistä koukkua. Virkeämpi mieli.

    • FuusioHki

      Niin kauan, kun et oikeasti pakoile mitään päänsisäisiä asioita, niin nuo käyttömäärät tuntuvat kohtuullisilta. Yhdyn (vertauskuvallisesti siis) kuitenkin muutamaan edelliseen kirjoittajaan suosittelemalla taukojen pitämistä. Kannabikseen kasvaa toleranssi myös tuollaisessa pienimuotoisessa käytössä.

      Nukkumien helpottamiseksi voit tauoilla kokeilla rohtovirmajuurta (valeriaana/valeriana officinalis). Myös humalan kävyt tyynyn sisällä vaikuttavat rentouttavasti. Molempia pitäisi saada luontaistuotekaupoista.

      • Bam Bam Bhole

        Kun on silleen paukkujen vaikutuksen tuntenut, niin vois olla loogista, mutta auttaako oikeasti tuollaiset kävyt ja rohtohörpyt?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      29
      2854
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe