voisiko joku ....

ihmettelijä111

Hain lähihoitaja kouluun, lastenohjaaja ja myös parille keittiö alalle.
Ihmettelin että ei ei kuulunut mistään soveltavuuskokeisiin kutsua jne. niinpä soitin yhteishaku paikkaan että onko minun haku lappu edes tullut perille.
Sanottiin että on tullut, mutta pisteet ei ole riittänyt niinpä ei ole tullut kutsua.
Nyt mietin tässä että miksi viimekerralla minulle tuli kuitenkin kutsu mm. lähihoitajan soveltavuuskokeisiin (yritin kerran mutta en päässyt läpi)
ja nyt en sitten päässyt uudestaan soveltavuuskokeisiin ??!!
nyt sitten jännitetään että pääsenkö edes keittiö alle kouluun , mutta mitä jos en nyt sinne pääse et sama syy et ei pisteet riittänyt ?
vuosi sitten minut valittiin keittiö alalle kouluun, mutta en mennyt sinne silloin.
Mietin miksi silloin olisin päässyt ja nyt en sitten en ??
tai voihan se ollakkin et pääsen keittiö alle sen tietää vasta sitten ensikuussa :/

1

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ope

      Miksi ei tullut kutsua soveltuvuuskokeeseen voi johtua eri syistä. Mutta tänä vuonna valtaosa hakijoista on eri porukkaa kuin viime vuonna. Tällä kertaa varmaan isompi osa on täyttänyt valintakokeisiin kutsuttavien kriteerit paremmin kuin sinä. On ollut esim. parempi todistus yms. Viime vuonna näiden osuus on ollut pienempi. Tai hakijoita on ollut kaikkiaan enemmän.

      Soita ihmeessä oppilaitoksen opolle suoraan, kun yhteisvalinta-aika raukeaa tai viimeistään elokuun alussa. Vielä koulun alettuakin voit soitella sisäänpääsy mahdollisuuksia. ilman kysymistä et ainakaan pääse sisään.

      Koulujen alkaessa on kaikissa oppilaitoksessa eka viikot aika vilkasta vaihtoa. Lukioonkin olisi päässyt vielä ensimmäisen viikon lopussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe