Vinsseissä ei lue merkkiä. Rummut ovat sellaiset ulospäin puun näköiset ja päällä yksi iso ruuvi. Kampi on kiinteänä vinssirummun alapuolella. Tietääkö joku kenen valmistamat nämä vinssit Rockissa (vene 70-luvun alkupuoleleta) ovat ja saako jostain purkukuvia?
Ja jos ei, niin mitäköhän yleistä on varottava kun lähtee sokkona purkamaan?
Ja jos ei, niin mitäköhän yleistä on varottava kun lähtee sokkona purkamaan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
materiaali on kuitu-bakeliittia (vävbakelit).
Tavallinen helavalmistusmateriaali 1960-1970.
Vinsseissä on aina jousia jotka saattavat lentää pukuvaiheessa. Tee homma telakalla tai laita lakana vinssin ympäri kun nostat vinssirummun.
Tuonikäisille ei löydy varaosia. Ehkä helpointa on uusia vinssit. (Joten tuo valmistaja jää hämärän peittoon)
Puun näköinen taitaa olla rättibakeliittia ja valmistaja luultavasti Barton. Kampi saattaa hyvin lähteä irti ulospäin nykäisemällä, joskin niitä taisi olla kiinteinäkin. Parikymmentä vuotta siitä, kun sellaisen olen viimeksi purkanut, joten hyviä neuvoja ei ole enää muistissa. Se tarkoittanee sitä, ettei purkamisessa ollut mitään erityistä. Kuten kaikkia vinssejä purettaessa, pitää vain katsoa, ettei jousia pääse lentelemään yli laidan. Siellä ei ole edes vaseliinia, johon jouset tarttuisivat. Kuvia niin vanhasta kapineesta tuskin helpolla löytyy, mutta yksinkertainen laite se on, ilman kuviakin tulee toimeen.
http://www.tackel-skeppshandel.nu/
(skotwinch)hakusanalla yo. sivulta
blocketissakin on joskus, muttei juuri nyt.
Lewmar 7 vinssit myydään erittäin edullisesti nurkista pyörimästä. Laita yhteystiedot niin voit saada vanhat (1990?) mutta priimat laatuvinssit joihin löytyy vielä varaosiakin bakeliittivinssien tilalle.
En ole alkuperäinen kysyjä, mutta edulliset vinssit kiinnostavat.
[email protected]
Olisin myös kiinnostunut jos koko sattuisi olemaan oikea.
[email protected]