VIRON PÄÄMINISTERI

noextrrataxation

Ansip onnitteli viisuvoitosta

Vanhasen ja Ansipin viralliset keskustelut keskittyivät EU-aiheisiin ja energiaan. Tänä vuonna valmistuva Estlink-merikaapeli on Virolle tärkeä, sillä se on ensimmäinen yhteys, jonka kautta Baltian maista voidaan tuoda sähköä suoraan Pohjoismaiden markkinoille.

Maiden kahdenväliset suhteet todettiin jälleen kerran erinomaisiksi. Pari sanaa vaihdettiin myös euroviisuista.

- Kaikki virolaiset ovat onnellisia Suomen voitosta. Muistamme, kuinka tärkeä voitto aikoinaan oli Virolle. Toivottavasti nautitte nyt menestyksestä, Ansip sanoi.

Viron parlamentti ratifioi pari viikkoa sitten EU:n perustuslakisopimuksen, mikä Ansipin mukaan oli selkeä viesti vahvan unionin puolesta. Maan siirtymistä euroon sen sijaan uhkaa viivästää liian korkea inflaatio, jonka hillitsemiseksi Viro aikoo lykätä alkoholi-, tupakka- ja polttoaineveron nostoa.

Suomen pyrkimyksenä taas on ajaa alkoholiveron minimitason korotusta koko EU:ssa, minkä Vanhanen myönsi haastavaksi tavoitteeksi. Hän ymmärsi myös Viron inflaatio-ongelmaa ja piti hyvänä, että maa aikoo kuitenkin ajan oloon nostaa alkoholiveroa.

- Viron tilanne pitää myös suhteuttaa naapurimaihin, joista löytyy vielä halvempaa alkoholia, Vanhanen huomautti.

Keskeinen syy Viron inflaation karkaamiseen on polttoaineiden raju kallistuminen, jonka vaikutus kuluttajahintaindeksiin on matalan palkkatason maissa suhteellisesti vielä suurempi kuin muualla.

Ansip toivoi myös keskustelua inflaatiokriteerin perusteista. Nyt uusien jäsenmaiden inflaatio saa olla korkeintaan 1,5 prosenttiyksikköä ylempänä kuin kolmen matalimpaan inflaatioon yltäneen EU-maan keskiarvo.

Viimeksi matalimmat inflaatiolukemat mitattiin Suomessa, Puolassa ja Ruotsissa. Puola ja Ruotsi eivät kuitenkaan itse ole euromaita, minkä vuoksi Ansip pitää Viron inflaation tavoitetason määräytymistä niiden mukaan hieman epäreiluna.

Ansip tapasi tiistaina myös presidentti Tarja Halosen ja Suomen Pankin pääjohtajan Erkki Liikasen.

STT–RAISA KARSIKKO
(STT)

0

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        87
        4168
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        28
        3137
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2340
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        35
        1348
      5. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        10
        919
      6. 133
        911
      7. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        894
      8. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        832
      9. Naisten ja miesten tasoeroista

        Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
        Ikävä
        124
        776
      10. You've been running and

        so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
        Ikävä
        11
        770
      Aihe