TIETOENATOR TIEDOTTAA

"Tietoenatorin kaikki uudet työpaikat tulevat halpamaihin"

http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=13&news_id=56404
166106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ei sitten tarvi heittää niin paljon väkee lisää pihalle kun tulee lama, sanoo Pena pieni Heikki. Hieno miäs.

Äänestä
  • Penalta lipsahti totuus.

    Jos Einari selviää seuraavasta taantumasta pelkillä irtisanomisilla hengissä niin se olisi positiivinen uutinen. Nyky kunnossa se ei selviä. Kun tunnelin päässä ei näy valoa niin se tuntuu ilmapiirissä.

    Äänestä

eihän tossa oikeestaan mitään uutta ollut. Onko jollain hätä pöksyissä? eikö valittu strategia toimikaan?

Äänestä

mä pitäisin pari vuotta lomaa.

se on jo montakertaa nähty millasta "laatua" sieltä tulee ja miten hommat siellä "sujuu"...

Äänestä

Taitaa Heikka Pena pelätä paikkansa puolesta, kun tehdyt strategiat ei toimikkaan. Enaattorin tulos ja tulevaiden näkymät ei silmiä hivele vaikka siellä on viety hommia vinkuintiaan jo vuosikaudet.

Eikö ne vinkuintialaiset osaakkaan tehdä niitä hommia? Asiakkaat taitaa kaikota kun kovasta laskusta saa vastineeksi vain kottikärryllisen paskaa?

Äänestä
  • Taitaa tulla sitä paskaakin vain lasten ämpärillisen verran. On sen verran alhainen tuottavuus.
    Mutta paskan puhumisellahan nykyään rahaa saadaan, ei oikealla työnteolla joten homma toimii. ainakin vähän aikaa.

    Äänestä

Täälläkin jaettiin lappuja kouraan, alamäki on nyt edessä, ajettiin koneita alas sitä mukaa kun ongelmaa on, voimat on jo loppu. idiootti johdon edessä!

Äänestä
  • ei ole antanut takuita loppuelämän työpaikasta. Firman pitää katsoa omaa etuaankin, sen tarkoitushan on tuottaa voittoa. Työtekijä yleensä katsoo myös vain omaa etuaan.

    Äänestä

HALLELUJA, ONATOR SUCKS!!

PYYHIN PERSSIEENI SEN OSAKKEILLA!!!

Äänestä
  • nyt katkeria. Painaako yt:t päälle vai mistä miehen vihaisuus johtuu?

    Äänestä

IT-alan malliin.

Äänestä

Taidan uskoa tuohon uutiseen. Olin tänään syömässä Caruselissa, kun kuulin naapuripöydästä, kuinka kaksi keski-ikäistä naista kertoivat kolmannelle, että heidät oli siirretty johonkin työnhakukeskukseen huhtikuussa ja heidän tietokannan ylläpitotyö tehdään ulkomailla halpamaassa, ja asiakkaat eivät muka tiedä sitä.

Kummallista oli se, että heille ei työnhakuyrityksistä huolimatta ole edes tiedotettu, kuinka paikat talon sisällä on täytetty. Nyt odottavat yt-neuvotteluilmoitusta kesäkuun alussa. Menetin ruokahaluni.

Äänestä
  • siirtyä maasta toiseen. En kuitenkaan usko, että kaikki siirtyvät. Mikä on muuten työnhakukeskus? En ole ennen moisesta kuullut.

    Äänestä

  • että työt voivat kirjoitti:

    siirtyä maasta toiseen. En kuitenkaan usko, että kaikki siirtyvät. Mikä on muuten työnhakukeskus? En ole ennen moisesta kuullut.

    muistaakseni ainakin erään teleoperaattorin käyttämä systeemi, jossa irtisanomisuhan alla olevat työnhakijat siirretään erilliseen yrityksen "sisäiseen" yksikköön. Yksikkö sitten antaa valmennusta ja koulutusta siihen yksikköön kuuluville ihmisille, jotta nämä työllistyisivät uudelleen yrityksen sisällä toisiin tehtäviin. Teorissa siis näin, käytännön tietää vain ko.yrityksessä töissä olevat.

    Äänestä

TE on ollut jo pitkään kyykyttäjän maineessa.
Itse en halua enkä aio olla heidän kanssaan missään tekemisissä.

Tuollainen yritys saa toimia puolestani omalla
mallillaan ja päätyä vuosien päästä sinne minne on päätyäkseen.

Äänestä
  • pitää pitää puolensa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SUUNTANA HALPATYÖVOIMA kirjoitti:

"Tietoenatorin kaikki uudet työpaikat tulevat halpamaihin"

http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=13&news_id=56404

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu