Kävi sitten niin että päältä ajettava yhdistelmäkone hajosi kun ajoin sen liian matalien portaisen alta epähuomiossa. Se pitää lähettää 6 kk ulkomaille korjattavaksi, ei kuulemma onnistu suomessa. Olen ollut 2 viikkoa töissä, joten nyt varmaan saan potkut vai..? Miten teidän työpaikoilla on menetelty jos työntekijä vahingossa rikkoo koneen ja seurakset ovat todella hankalat?
Kone hajosi!!
7
1136
Vastaukset
- ovat
olemassa nimenomaan juuri tätä varten.
Vahingolle ei mitään mahda. - Aku Ankka
Sain työpaikan (kyseisessä kohteessa) vihat niskaani, kuulemma uutta konetta ei ole saatavilla joten he joutuvat nyt siivoamaan alueen käsin/pinellä koneella... Shit, kiva päivä luvassa perjantaina..
- muistat lopun ikäsi
mut vahinkoja sattuu.
Tuli mieleeni, et onko sut perehdytetty riittävästi? Oletan et olet täysi-ikäinen?
Alaikäinen ei näet saa koneita käyttää.
- se nyt
Nyt tollasen asian takia pitäisi mitään potkuista puhumattakaan tapahtua. Vahinkoja kyllä tapahtuu yhdelle sun toiselle työntekijälle. Mutta kuten joku jo sanoi, vakuutuskorvaa aika monenlaisia työpaikalla tapahtuneita vahinkoja, siitä sun kannattaa keskustella esimiehen kanssa millainen vakuutus teillä on. Ja siitä, että voisiko lainata konetta saada jostain lainaksi? Esimerkiksi peruspesujen tekeminen koneetta on tosi työlästä ellei sulla ole siellä edes lattianhoitokonetta ja vedenpölyn imuria käytettävissä. Myös ylläpitosiivouksessa konetustyöksi määritellyssä työvaiheessa käsipelillä alkaa nopeesti näkymään, ja ainakin oman kohteeni asiakas on vaativa ettei tulisi kyseeseenkään jos pelkästään mopattaisiin lattia.
- njm
Vastuu ei ole sinun! Sinulle kuuluu antaa kunnon työhön perehdytys, myös yhdistelmkoneen käyttöön! Jos et sitä ole saanut, kuin jotain 5-10 min selostuksen koneesta, niin vika on työn ohjauksessa! Yhdistelmäkoneen käyttö tulee antaa kädestä pitäen opastus, eli ohjaaja on vieressä kun samalla ajat sillä. Hän neuvoo miten konetta käytetään alusta loppuun: veden täyttö, kuljetus yms... siinä menee 1-2 tuntia. Ja kirjalliset ohjeet pitää olla myös koneesta saatavilla, koska sen kanssa käydään läpi koneen käyttö. Jos sinulla ei ole ollut tälläista opastusta, eikä kirjallisia ohjeita vastuu on esimiehen. Jos olet alaikäinen ts. alle 18 vuotias, niin vastuu ei ole sinun, koska et saa käyttää konetta ilman valvontaa.
- dran
eikös vastuu ole aina työnantajan, sillä tällä on suuremmat mahdollisuudet korvata vahingot jne.
Tämä tietenkin pätee vain vahinkoja, ei ilkeyttään rikottua/turmeltua työnantajan omaisuutta..
Eli toisinsanoen, sinulla ei ole minkäänlaista vastuuta koneiden rikkoutumisesta, mikäli se oli tapaturma. Eli ei syytä huoleen.
- koulutusta pohajalla?
iha vaa uteliaisuuttani...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856