kohtuullinen hinta Meganen kaukosäätimen paristonvaihdosta? Bilialla työstä laskutettiin 13,77 euroa paristo. Mielestäni se on aika kova hinta parin minuutin työstä.
Mikä on mielestäsi
9
1351
Vastaukset
- uusavutonko?
Eihän tuota tarvi missään Biliassa tehdä. Osta paristo ja vaihda itse, helpompaakin helpompi homma. Vai vaihdatatko herätyskellonkin pariston jossakin "merkkiliikkeessä"?
- Reepo
porukalla ollut väliin ongelmia kun itse ovat sen pariston vaihtaneet..niin helppoa kun se onkin. niin aika useasti on saanut tällä palstalla lukea että vaidon jälkeen alkavat ongelmat toimii ei toimi.. koodataan ei koodata ...
tiiä tota..mut kuitenkin.. - mja
Reepo kirjoitti:
porukalla ollut väliin ongelmia kun itse ovat sen pariston vaihtaneet..niin helppoa kun se onkin. niin aika useasti on saanut tällä palstalla lukea että vaidon jälkeen alkavat ongelmat toimii ei toimi.. koodataan ei koodata ...
tiiä tota..mut kuitenkin..Jos puhe on korttiavaimesta, niin kaukosäätimen paristo vaikuttaa vain ovien avaamiseen. Ajonesto lukee koodinsa suoraan älykortilta ja sen pitäisi toimia vaikkei paristoa olisi ollenkaan. Oven joutuu silloin avaamaan mekaanisella "hätäavaimella"
Pariston vaihdossa voi totta kai tulla kontaktihäiriöitä, jolloin ovi ei aukea, mutta voi niitä tulla muulloinkin. Silloin pariston räplääminen päinvastoin saattaa poistaa kontaktihäiriön.
Uudelleenkoodaamista ei pariston vaihdossa sentään tarvita, mutta kyllä Bilia varmaan tekee senkin kunhan asiakas maksaa. Jos "koodiongelmaa" paristonvaihdon jälkeen tulee, niin kannattaa ennen Biliaa kokeilla vara-avainkorttia. - Aina Impi Ellen Anna
mja kirjoitti:
Jos puhe on korttiavaimesta, niin kaukosäätimen paristo vaikuttaa vain ovien avaamiseen. Ajonesto lukee koodinsa suoraan älykortilta ja sen pitäisi toimia vaikkei paristoa olisi ollenkaan. Oven joutuu silloin avaamaan mekaanisella "hätäavaimella"
Pariston vaihdossa voi totta kai tulla kontaktihäiriöitä, jolloin ovi ei aukea, mutta voi niitä tulla muulloinkin. Silloin pariston räplääminen päinvastoin saattaa poistaa kontaktihäiriön.
Uudelleenkoodaamista ei pariston vaihdossa sentään tarvita, mutta kyllä Bilia varmaan tekee senkin kunhan asiakas maksaa. Jos "koodiongelmaa" paristonvaihdon jälkeen tulee, niin kannattaa ennen Biliaa kokeilla vara-avainkorttia.Edellisen Relluni avaimiin vaihdoin paristot itse. Nykyisen avaimet näyttävät päällisin puolin olevan samanlaisia, mutta jotain muutoksia näemmä on tehty, kun paristo on eri kokoinen. Käyttöohjekirjassa mainitaan, että paristonvaihdon yhteydessä "joissakin tapauksissa" (mainitsematta mitkä tällaiset tilanteet ovat) tulee pitää nappia painettuna pohjaan 10 sek ajan ja sitten painettava sitä kahdesti. Jonkinlaisesta koodauksesta tai alustuksesta lienee kyse. Nykyinen auto on 2003 Megane.
- Entinen asiakas
viestistäsi. Olisin totta kai vaihtanut pariston itse jos olisin tiennyt, että työstä veloitetaan erikseen. En mennyt Bilian vaihtaakseni paristoa vaan ihan muista syistä. Mutta kun Bilian virkailija pariston vaihdosta mainitsi niin ajattelin, että mikä ettei, että ei kai niin mitättömästä työstä joudu mitään maksamaan. Olin tyhmä kun en tajunnut kysyä työn hintaa, joten oma mokahan se oli sitä en kiistä. Hyvää asiakaspalvelua olisi ollut kertoa kuinka kallis kyseinen työ on, mutta sitä ei siis minulle etukäteen kerrottu.
En vaihda herätyskellon paristoa merkkiliikkeessä. Sulla ei varmaan ole kovin paljon kavereita kun olet noin pirun "sukkela" ja "fiksu". Luulet varmasti oikeasti olevasi hauska kun lauot tuollaisia kommentteja. - Entinen asiakas
Aina Impi Ellen Anna kirjoitti:
Edellisen Relluni avaimiin vaihdoin paristot itse. Nykyisen avaimet näyttävät päällisin puolin olevan samanlaisia, mutta jotain muutoksia näemmä on tehty, kun paristo on eri kokoinen. Käyttöohjekirjassa mainitaan, että paristonvaihdon yhteydessä "joissakin tapauksissa" (mainitsematta mitkä tällaiset tilanteet ovat) tulee pitää nappia painettuna pohjaan 10 sek ajan ja sitten painettava sitä kahdesti. Jonkinlaisesta koodauksesta tai alustuksesta lienee kyse. Nykyinen auto on 2003 Megane.
ohjekirjassa pariston vaihto on kuvattu hyvin yksinkertaiseksi työksi. Täytyy vain katsoa, että paristo tulee oikein päin. Mistään 10 sekunnin painalluksesta siinä ei mielestäni lukenut mitään.
- Aina Impi Ellen Anna
Entinen asiakas kirjoitti:
ohjekirjassa pariston vaihto on kuvattu hyvin yksinkertaiseksi työksi. Täytyy vain katsoa, että paristo tulee oikein päin. Mistään 10 sekunnin painalluksesta siinä ei mielestäni lukenut mitään.
Ai. Meillä onkin eri autot; itselläni Megane I Break vm. 2003 joten ero käyttöhjekirjan tekstissä selittyy sillä. Itselläni on vielä avainavain, ja tuossa uudemmassa korimallissa on avainkortti.
- Juha
Liike voi pyytää mitä tahansa. Jos joku hullu tuollaisen hinnan maksaa, liike on onnistunut huiputuksessaan.
Kohtuullinen hinta voisi olla euro tai pari päälle paristonhinnan. Paristohan on helppo vaihtaa itsekin, joten tumpeloilta kehtaavat pyytää kohtuuttomia.- mja
Vaihdapa sitten ensi kerralla rannekellon paristo itse. Sekin on parin minuutin työ kellosepälle, mutta niin vain velottavat biliamaisesti kun vie paristonvaihtoon.
Parilla eurolla ei Suomessa kukaan tee mitään - vai tekeekö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883