Sain tuoksuvatukkaa

monta kpl

kysyisin kuinka tiheästi niitä istutetaan,meinaan pensasaidaksi sitä,ja voiko sitä jakaa...kun on muutama isompi,saako lapiolla tai saksilla kahteen osaan leikata?
T:Vasta omakotitalo pihaa laittava

6

2374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina25

      sinä sen jakaa ja istuta se vaikka n. 50 cm välein jos haluat tiheän aidan. Se kyllä on mahoton leviämään joten kannattaa jättää molemmin puolin aitaa tilaa ajaa ruohonleikkurilla. Kukkineet oksat kannaattaa leikata pois koska kertaallen kukkinut oksa ei enään kuki. Sen voi myös leikata joka vuosi alas(tosin silloin ei kukkia tule)

    • puutarhuritar

      Tuoksuvatukkahan on vadelmansukuinen ( =kaksivuotinen )
      ....eli.....ensimmäisenä vuotena kasvattaa verson, toisena vuonna kukkii (ja marjoo ?), jonka jälkeen kyseinen verso kuivuu pystyyn, eli kuolee.

      Jos nyt teet aitaa tästä, niin varaudu jokavuotisiin kuivuneiden versojen poisleikkaukseen, syksyllä (helpoimmin erotat kukkineet uusista versoista)

      Kyllä tosiaan on kova tekemään juurivesoja, ja tihentää itseään ajan mittaan, muutaman vuoden sisällä. Ei kovin yleinen / suosittu aitakasvina, juuri suuren työn takia.

      Kannattaisi käydä taimitarhoilla katselemassa ja siellä kysellä aitataimia sekä miettiä uudelleen.

      Siis tarkoitan taimitarhoilla .....ei missään ruokakaupan taimimyymälässä.!!!

      Makuasia kuitenkin, mutta työtä teettää.

    • Klaara

      Jatkan tähän, kun samaisesta pensaasta on kyse.

      Joskus ostin yhden taimen kokeiluluonteisesti. Olen myös ymmärtänyt, että se tehokkaasti leviäisi. No, mun pensaani jurottaa jo kolmatta kesää.
      Toin tässä pellonlaidasta luhurikkamättään ja ajattelin laittaa sen tuoksuvadelman juurelle
      - vähän niinkuin seuraksi :).
      Vaan kun siitä multaa kuopaisin, niin alkoi sellainen vilinä ja vilske!
      Kuhisemalla muurahaisia! Mahtavatkohan ne "hapottaa" vattupensasta niin, ettei tuo tykkää olostaan?

      Löytyykö muurahaisten karkoitukseen koeteltuja kotikonsteja?

    • Malla

      Muista että se leviää hurjasti!!!! Ihan hurjasri.

      • Anonyymi

        Nii leviää. Meilläkin tuleee uusia alkuja ison pensaan viereen :D


    • Anonyymi

      Syökö jänis tuota? Kerran oli syöty poikki, kun istutettu, mutta nyt kasvaa pientä alkua kuitenkin, kun juuret jääneet maahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      156
      6848
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4058
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3326
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3114
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2896
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2206
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2003
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      52
      1958
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1816
    Aihe