Olen menossa Amsterdamiin poikaystäväni kanssa marraskuusta toukokuun loppuun 2003. Etsimme sieltä halvahkoa asuntoa/huonetta. Vinkkejä kaivataan! Heitä sellainen tänne: [email protected]
Asunto Amstedamista
PauliinaS
2192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Todella vaikea homma..siis erittain vaikea,kovalla rahalla saa kylla,mutta puhutaan jo yli tuhannen euhooon hinnasta.
esim Rotterdamin merimieskirkon ilmoitutaululla on lukuisia vastaavai asunnonhakukyselypapereita yms ja sinne tietenki voi jattaa omanki! (www.finsekerk.nl)
ja sellanen sivu,kun..www.woning.pagina.nl ja sielta kohta huur....siita sitten etsimaan,aika moni on myos lontooksi kirjoitettu!
onnea etsintaan!! *itse muuttanut saksan puolelle,kun ei asuntoa*
Amsterdamista ei löydy halpoja asuntoja! Asuntojen kunto halvimmissa himtaluokissa on käsittämätön suomalaisiin verrattuna.Suomalaiset homeongelmat ovat pieniä kun näkee nämä hollannin talorotiskot jotka suomessa oisi määrätty asumiskieltoon jo vuosikymmeniä sitten ja joissa vuokrat ovat alk.n.400-500€. Kyseisiä huoneita/asuntoja vuokraavat monesti henkilöt jotka ovat saaneet niitä asuntoja "soppalalta" ja nyt välittävät niitä eteenpäin laittomasti. Asuntojonot ovat vuosien mittaiset Amsterdamissa.Torstaisin ilmestyvässä VIAVIA lehdessä,(Paikallinen Keltainen pörssi), on näitä kyseisiä halvimpia asuntoja mutta ne menee välittömästi kun lehti on ilmestynyt! Kysyntä on niilläkin lievästi sanottuna kova!.Jos sellaisen asunnon haluaisi olisi soitettava niihin ilmoituksiin välittömästi kun lehti on ilmestynyt,siis aikaisin aamulla!