onko kellään antaa neuvoja minkälaisia kotitekoisia virikkeitä voi keksiä kissan pennulle.KIITOS!
virikkeitä
11
780
Vastaukset
- Mau
Pääsiäismunien, vaikkapa kindereiden, sisällä olevasta lelun kotelosta saa kissalle lelun laittamalla sen sisään esim riisiä, jolloin se pyöriessään lattialla pitää kiinnostavaa ääntä.
Meidän kisut tykkää kovasti. - Sae
wc-rullasta raksupiilo laittamalla se puolilleen raksuja/kuivattuja kaloja ja taittamalla päät kiinni. Samalla idealla voi tehdä vaikeampia piiloja laittamalla raksuja vaikkapa tyhjään Pirskatti-purkkiin tai vastaavaan ja sen pystyyn lattialle, kissa joutuu kaatamaan purkin ennen kuin pääsee ruokaan käsiksi.
Ovien kahvoihin ja raapimispuuhun voi laittaa leluja (esim palloja, peltohiiriä, sulan jne) roikkumaan rautalangalla. Ei kuristumisen vaaraa ja lanka heiluu hauskasti.
Seinille voi laittaa kiipeilytasoja laudanpätkistä ja kulmaraudoista. Tasot voi päällystää kankaalla.
Paperikassista tai pahvilaatikosta saa hauskan piilopaikan. Laatikon kylkeen voi leikata muutaman aukon ja monta laatikkoa voi yhdistää tunneliksi.
Kankaanjämistä voi ommella kissoille hiiriä, ne voi täyttää vaikkapa rapisevalla muovipussilla.
Esim tätä ohjetta pienentämällä onnistuu http://www.kaspaikka.fi/ompelua/pehmoja/hiiri.html . - Tyyne
Meillä ykkös lelu on foliosta tehty pallo
- killille ajanvietteeksi
Laita akvaario, meillä se toimi todella hyvin. Katti istui lattialla ja aivot raksuttivat, miten saada nuo ihanat omaan suuhun. Kerran sitten ongimme kissaa akvaariosta, jonka jälkeen mielenkiinto hieman hiipui.
- juttuja
Riippuu kissasta! ei auta kuin kokeilla! edellä oli hyviä vinkkejä joten niitä en toistele, toivon mukaan..
Meillä kelpaa ihan rypistetyt paperit esim vessapaperi (vähän kostutettu että pysyy kaksassa),karkkipaperit ym.. niitä on kiva itseänäisesti jahtailla. myös mynthon ja vick pastillit saavat kyytiä. ja naisten nailonsukka kerälle käärittynä.
Jotkut kissat tykkää "vesileikeistä". siis jokin astia ja siihen sitten vettä ja jotain kelluvaa mitä kotoota sattuu löytymään ja voisihan siihen kelluvaan laittaa jotain herrkuja niin siinä sitten saisi saalistaa.
Narua esim. matonkudetta ja siihen päähän voi sitoa tai pujottaa puuhelmen tms. painoksi. ja kiinnittää johonkin. naru ei saa olla liian pitkä ettei kissa hirttäydy jos pitää sen vakituisesti esillä.. siis jos se roikkuu jossakin..
vanhan maton voi naulata seinälle kiipeilyvä varten tietty pitäisi olla sitten jokin taso tai kaappi jonne pääsisi sitä pitkin...
voi ostaa köyttä ja laittaa kattoon koukun..
Itselläni on kiipeilypuu (kelopuuta ympärillä matonkudetta)ruukussa jossa on kiviä ja taso ylhäällä on olut kovassa käytössä!
Ulkoota voi tuoda tuliaisia kissalle. käpy, pajun oksa esim.
meillä tuollainen kelamitta on kovasana. Ei meinaa mittailusta mitään tulla kun pentu on jatkuvasti siinä kiinni olettaen sen olevan hänen viihdyttämistään varten.
Laitan korkeisiin paikkoihin piiloon herkkuja (kuivattuja pikku kaloja)niin kisu saa etsiä.
Sitten voit virikkeeksi kouluttaa kissaa. Kirjastosta "koira ja delfiini" kirja käteen vaan. ja nakustin voi olla ihan hyvin itsesi tekemä ääni, ei tarvitse ostaa sitä (mulla se ainakin oli hukassa jatkuvasti ja siinä oli liian kova äänikin).
voisit laittaa kissalle paikan jonnekin ikkunalle siinä se saattaisi viihtyä pidempäänkin. Muutenkin kissa tykkää seurata ylipäätänsä kodin puuhia. mm. istua lehdenpäällä kun sitä yritetään lukea..
Ehkä näistä jotain löytyy?- juttuja 2
unohtui.. halpis viuhka tai mikä niitten nimi nyt on mitä ne myyvät jopa 7 euroilla kaupassa?
siis voit ostaa tiimarista nipuissa olevia höyheniä (huom katso että ne on nippuja eikä irtohöyheniä) 2 pussia 1 euro tai jotain..
höyhennippussa on ohutta rautalankaa. sitten tarvitset vain jonkin pajunoksan ja ilmastointiteippiä tms. eli ensin laitat höyhen nipun oksanpäähän kierittäen rautalangalla ja sitten vielä ilmastointiteipillä tms. rautalangan päälle lisää pitoa ja suojaa ettei kisu satuta itseään.
ja tätä lelua kannattaa pitää piilossa ja sitten antaa valvinnan alla jus rautalangan takia..
- pirrip
Meillä nuo kaksi nuorta kölviä aika pitkälti itse etsivät kotoisat virikkeet. :P Järjestetyt leikit eivät juurkaan kiinnosta. Suurinta huvia on mattojen/peittojen alla möngintä, pahvilaatikkoleikki, ämpärileikki (tavoitteena saada ämpäri kaatumaan :P), pyyhkeissä kiipeily, hattuhyllyn valloitus... :) Ja tietenkin kaikki lattialta löytyvä sälä saa kyytiä. Sohvan alta ovat kaivelleet omat lempilelunsa, ostetuille palloille yms sanotaan pyh. Pääsiäismunasta saatu kuminen hirvi on huippukiva. :P Kaikenlaiset narut kiinnostavat hurjasti, mm. verkkareitten kiristysnauha, varsinkin kun verkkarit ovat jonkun päällä.... :P Meillä harrastetaan kissojen köydenvetoa; toinen poju nappaa narun suuhunsa ja lähtee kiikuttamaan sitä pois, mutta eipä pääse pitkälle, kun toinen nappaa narun toisesta päästä kiinni. Siinä sitten keskenään vetävät köyttä. :D
Piimä on poikien mielestä kyllä erikiva leikki. Nakellaan tai kieritetään palloa tms. ihmiseltä toiselle ja kissat siinä välissä säntäilevät ja yrittävät napata sitä.
Kaikkeahan nuo keksii. Kaikki ehkei kyllä aina emäntää miellytä, mutta.... :P- roikkumista
niin on virikkeitä ja on virikkeitä. Jos virikkeitä antaa kissalle niin se epätoivottava käytös vähenee huomattavasti. itse en ainakaan halua kissan roikkuvan verhoissani! tms. ja olisi hyvä jos kissalla olisi omaehtoisia "luvallisia" virikkeitä ja sitten omistajan tarjoamaa viihdykettä jolla kissa saa huomionkipeytensä tyydytettyä..
- kissan omistaja
niin ja on se eriasia jos kissoja on kaksi! ne ei niin paljon virikkeitä tarvitsekaan kun ne virikkeitä saa toisistaan. yhdenkissan kanssa on vähän eri asia.
- Saduska
kissan omistaja kirjoitti:
niin ja on se eriasia jos kissoja on kaksi! ne ei niin paljon virikkeitä tarvitsekaan kun ne virikkeitä saa toisistaan. yhdenkissan kanssa on vähän eri asia.
Meillä on kaksi kissaa,ja molemmat rakastavat ihan tavallista rypistettyä paperipalloa....sen perässä jaksavat juosta tauotta!!!uskomatonta,mutta se toimii hyvin,kokeileppa.Kaikenlaisia narunpätkiä kannattaa varoa ja pieniä irtoavia osia,pennuilla on tapana syödä ne,ja siitä seuraa ikävyyksiä ja eläinlääkärireissuja!!
- Hekotiheh
Saduska kirjoitti:
Meillä on kaksi kissaa,ja molemmat rakastavat ihan tavallista rypistettyä paperipalloa....sen perässä jaksavat juosta tauotta!!!uskomatonta,mutta se toimii hyvin,kokeileppa.Kaikenlaisia narunpätkiä kannattaa varoa ja pieniä irtoavia osia,pennuilla on tapana syödä ne,ja siitä seuraa ikävyyksiä ja eläinlääkärireissuja!!
Meillä ollaan hulluna piippurasseihin ja sisallankarullaan jonka päässä on solmu. Myös kaikki kynät ja tikut, pumpulipuikot kelpaisi mutta sitten tulee kamala täti joka ottaa ne aina pois! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316894Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235434- 1152573
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152051Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361758Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111992- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto31872Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44869