Xantia lämpiää nihkeesti, vaikka moottorin lämmöt oiskin Ok....saattaisko raitisilmasuodatin olla syyny lämmön riittämättömyyteen...
Lämpöä lisää...
lex
101081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos raitisilmasuodatin on tukossa, ei suuttimista tule ilmavirtausta, vaikka puhallin on päällä. On siis helppo testata. Kuulin, että jotkut uudet ympäristöystävälliset jäähdytinnesteet reagoivat kuparin kanssa ja muodostavat sakkaa. Se tukkii sekä lämmityslaitteen- että jäähdyttimen kennoa. Ensin kuitenkin kannattaisi tutkia, josko järjestelmässä olisi ilmaa. Siis ilmaa lämmityslaitteen piiri.
Joten sulla on jotain rikki autossasi. Termostaatti, lämppärinkenno tukossa tms.
Xantia on normaalisti lämmin auto.
Tarkista myös että kaikki mekaaniset osat ilmanvaihossa ovat kunnossa ettei esim ole jämähtänyt siten että päästää kylmää sisään vaikkakin nappulat osoittaa että lämmintä pitäisi tulla.
Mulla -99:ssä 15-16 pakkasastetta oli raja, johon saakka lämpö riitti hyvin alkuperäistä kuumemmalla termostaatilla. Sitten alkoivat jalat jäädä viileään. Vanhemmasta vuosikerrasta olen kuullut parempaa.
Tänä talvena en vielä ole ajellut kymmentä pallia kylmemmässä, ja siinä lukemassa Xsarassa tulee helposti kuuma joten paremmalta tuntuu.
Ei lämpiä penkinlämmitinkään....tänään -10 astetta pakkasta ja lämpösäädin täysillä ja puhallus 2 tai välillä 3:lla, joko jalat hileessä tai tuulilasi jäässä?
Moottorin lämmötkään ei nouse kuin 70 ja 90 asteen väliin? vaikka alkusyksystä vaihdettiin 88asteen termostaatti
Olisko jäänyt ilmalukko lämmityslaiteen kennoon?
Ilmausta lisää...
Mulla -96 Diesel break ja noilla pakkasilla tarkenee puhallin ykkösnopeudella...varsinkin nyt kun eilen vaihdoin uuden termarin. Ennen lämmöt hiukka yli 60, nyt liki 80.
se ilmausruuvi?
Ps:Penkinlämmitin menee takuuseen :) 5v/100000km jatkotakuu xantiassa
mutta epäilen, että siinä on useampikin kuin yksi ilmausruuvi. Jäähdyttimen yläosassakin voi olla yksi jommassa kummassa nurkassa. Lisäksi siinä termarin kotelossa voi olla...ja lämmityslaitteelle menevissä letkuissa 1 -2 kpl.
Ne ovat yleensä mustia pieniä muovisia...saman näköisiä kuin renkaan venttiilin hatut.
Joka onpi bensakamppeen kanssa tuuskannut, niin neuvokaa tarkemmin.
Ps. Xsarassa (TD) oli 3kpl ja Xantia (-96TD) 1kpl.
Olethan tarkistanut nesteiden pakkaskestävyyden? Saattaa ruveta lämmittimen kenno jäätämään...ja sitten palelee...
Mun 94 mallinen xanttu on kyllä todella lämmin.
Ja penkinlämmitin on 1:lläkin kuuma.