Ensinnäkin,kuinka pian voi alkaa oireilemaan (esim yskä nuha kurkkukipu)jos talossa on haju/homeongelmaa. Meidän tapauksessa ei välttämättä kyse homeesta, vaan talo on vanha ok-talo, ja sen aikaisten rakennustyylien mukaan tehty. Olemme käyneet läpi taloa, ja havainneet että tämä tunkkaisen oloinen haju tulee välikatosta, ja pääsee jotakin kautta sisätiloihin, siellä ei siis ole mitään putkia eristetty.
Onkohan jollakin tietoa, että onko tuo haju haitallista terveydelle. En osaa hajua tarkalleen kuvailla, mutta se ei ole mikään kamalan voimakas, mutta kuitenkin sen haistaa aina kun tulee. Emme ole huomanneet että se mitenkään tarttuisi vaatteisiin. Tietenkin näin vanhassa talossa tuo ilmanvaihto on myös puutteellista.
Onko joku teettänyt Kokkolassa sisäilmanmittauksia, jos niin miten tapahtuu, mitä kokemuksia?
Alkanut vaan huolettaa, kun pieniä lapsia, että onko tuo jotenkin haitallista. Vuokralla asumme, vaivalla saimme ok-talon, ja sitten tällainen ongelma :)
Kuka osaa kertoa talon home/hajuasioista
7
1790
Vastaukset
- räsymatto
homekoiraa... googleta lisätietoa netistä...
Onko Välikatolla ilmastointiräppänöitä? - Jotuna
Eihän se haju itsessään ole vaarallinen, mutta jos huoneessa haisee sädesienelle niin siellä kyllä on itiöitäkin. Kannattaa teettää se mittaus. Kysykää ystäviltänne mielipidettä hajusta, sen vaatteisiin tarttumisesta esimerkiksi. Siihen tottuu itse niin nopeasti, ettei sitä huomaa.
- Neena
yhteyttä kaupungin terveystarkastajaan. Teki aikanaan meidän rivitalossa sisäilmamittauksen, eikä ollut kauhean kallista. Ei kannata odotella, että tulee lapsille oireita. Astmakin voi kehittyä kun altistuu tarpeeksi kauan. Netistä löytyy tietoa mitä oireita sisäilman home aiheuttaa terveydelle. Jotkut tulevat loppujen lopuksi niin herkiksi, että eivät enää ikään siedä hometta missään.
- huoneisiin.
johan kiertää ilma vanhassakin talossa,eikä ole tunkkainen ilma. kysy täältä http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/Suorakanava/kysyniinvastaamme/viestit/1260.htm
- Kylvetin
itse teetätin sisäilman mittauksen terveystarkastajalla. Kannattaa kysyä mitä palveluja kaupungilla / kunnalla on tämän suhteen.
Onnex meiltä ei löytynyt mitään poikkeavaa!
raapaisutestejä ja hengitysilman testejä tehtiin ja tuli maksamaan 100 egee
- HOMENOKKA
Jännä homma toi home... Itse olen asunut hometalossa ja sairastanut melkein kaikki vaivat paitsi en saanut astmaa... ELISA testillä tehdyt veri tutkimukset todistivat asunnossa olevat homeitiöiden aiheuttajat... Asunnon ei välttämättä tarvi olla kosteus vaurioinen , jos
talon alapohjaan on jätetty rakennusjätettä, keräämään kostutta- niin homeitiöt leviää ilmastoinnin ja muun vastaavan kautta.
Että niin kauan ku olette vuokralla niin vuokranantajan piikkiin terveystarkastaja paikalle... tulee muuten kalliiksi kaikille osapuolille
Nimimerkki TERVEYTTÄ EI VOI OSTAA
PS. nykyään haistan ihmisten vaatteista jos heidän kodissaan on homevaurio. - ToinenAsukas
Edellisessä työpaikassa epäiltiin homeongelmaa.
Jo ekalla viikolla iski nuha, vaikka olin ollut nuhassa juuri pari viikkoa ennen sitä. Taas muutaman viikon päästä tuli nuha. Sitten tuli yskä, jota kesti yli kuukauden. Muutaman kerran sain niin pahoja kohtauksia, että tuntui, että nyt ei henki kulje kohta. Pari tervettä viikkoa, ja taas nuha.
Tätä jatkui koko sen ajan, kun olin siellä.
Ja terveiden viikkojen aikana kuitenkin lievää nenän tukkoisuutta, päänäsrkyä ja väsymystä.
Samaa muilla. Jatkuvia poskiontelontulehduksia, ajtkuvaa sairastelua jne.
Vaiva loppui kokonaan, kun työni siellä loppui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853