Nahkiainen ei ole kala

Kokemäenjoesta saamuutakin kuin nahkiaisia, Nakkilassa on hieno koski uisteluun, ja paikan päältä voi hankkia tukikohdakseen maatilan talouskeskuksen. Kävin siellä viime viikonloppuna. On myynnissä. Kuviakin löytyy ihan oikein webbisaitilta "http://koti.welho.com/kmikola

siistin näköistä
2471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kalojen taksonominen luettelo on laadittu siksi,että puhuisimme samasta asiasta.
Taksonomiseen luetteloon on koottu olemassa olevat kalat ja sukupuuttoon kuolleet kalat fossiililöytöjen perusteella.

Nahkiainen kuuluu ympyräsuisten luokkaan.Siksi sanotaan,että se ei ole kala.
Olemassa olevat kalat jakaantuvat rustokalojen,luukalojen ja ympyräsuisten luokkiin.Luokat ovat rinnakkaisia toisilleen.Voidaan siis sanoa,että kaloja ovat rustokalat,luukalat ja ympyräsuiset.Eli tuon perusteella nahkiainen on kala.

Tämä on sinänsä saivartelua,kirjoitankin siitä siksi,että kalojen taksonomialla on ongelmansa sekä määrityksen että uuden tiedon tulkinnan osalta.Aiheesta puhuvien kesken se aiheuttaa hämmennystä ja väärinkäsityksiä,etenkin kun siihen liitetään mukaan vuosisataisia uskomuksia,murrealueiden kielestä johtuvia eroavaisuuksia ja silkkaa potaskaa.

Nahkiaisen osalta taksonominen luettelo on tehnyt nahkapäätöksen.Nahkiainen kuuluu ympyräsuisiin eikä ole sen perusteella kala,
Ympyräsuiset luokkana ovat rustokalojen ja luukalojen rinnalla,sen perusteella nahkiainen on kala.
Taksonomisen luettelon nimi on Kalojen ja ympyräsuisten taksonominen luettelo,sen perusteella nahkiainen ei ole kala.

Jo meillä riittää aiheesta kapakanpöydässä kinasteltavaa,kaikki ovat oikeassa ja jokainen on väärässä.

Äänestä
  • Niin. Tieteelisestä luokituksesta en käy väittelemään. Nakkilan vaakunassa on nahkiainen. Minulle on kerrottu että se kuuluu ympyräsuisiin. Kuuluvatko ympyräsuiset kaloihin... beats me. Joku väitti et ei. Ja joopa joo.

    Miten vaan, mutta hyvältä maistuvat.

    Kevennykseksi vanha alueen "tarina":
    - Muija putosi matonpesulaiturilta Kokemäenjokeen ja ruumis löytyi vasta viikkojen päästä. Isäntä katsoi ja sanoi: "Heittäkää takasiv' vaa' ku' noi' hyvi' nahkiaisii tullee."

    Kaupallinen viesti: Heittäkää oma muijanne / äijänne täysin vesioikeuksin Kokemäenjokeen! Lisäinfoa osoitteessa:

    "http://koti.welho.com/kmikola

    PS: hieno tuo lopetus: "kaikki ovat oikeassa
    - ja jokainen väärässä."
    -Paitsi ehkä itsetunnoltaan haasteellinen, joka ei ota kantaa... ??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nakkila rulez kirjoitti:

Kokemäenjoesta saamuutakin kuin nahkiaisia, Nakkilassa on hieno koski uisteluun, ja paikan päältä voi hankkia tukikohdakseen maatilan talouskeskuksen. Kävin siellä viime viikonloppuna. On myynnissä. Kuviakin löytyy ihan oikein webbisaitilta "http://koti.welho.com/kmikola

siistin näköistä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu