Vein tänään kelaan ärahahakemuksen,mut en tajunnu siitä verosta kysyä,kun oli niin paljon muutakin asiaa. Eli onko se sama veroprosentti mikä on tän vuoden verokortissa?(vaikka sinne ei tarvinnut verokorttia viedä) Mulla kuin on nyt pieni prosentti,koska olin välillä koulussa 13,5.
äippäraha
veroprosentti
5566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
oma verokortti kelaan sosiaalietuuksia varten...äitiysrahaa verotetaan eri tavoin kuin palkkaa ja periaatteessa korkeemmin. jos kelaan ei toimita verokorttia pidätys on 20% (ja vaikka lasketuttaa verokortin voi pidätys kuitenkin olla tota luokkaaa riippuu alkuvuoden tuloista ja päivärahan suuruudesta)
Mulla lukee papereissa, jotka eilen tuli postissa (siis äippärahapäätös), että "etuudesta toimitetaan teille palkkaa varten annetun henkilökohtaisen pidätysprosentin mukaisesti korotettuna kahdella prosenttiyksiköllä. Ennakonpidätys on kuitenkin vähintään 20%".
Että tällai...kyllä itelläkin vähän ihmetyttää, ko toi veroprossa on jo nyt niin pien, ja ois pienentyny entisestään...en tajua oikein koko asian logiikkaa :)
Jäin äitiyslomalle huhtikuussa. Lasketutin veroprosentin heti, kun sain kelalta äitiyspäivärahapäätöksen. Siinä uudessa veroprosentissa on otettu huomioon alkuvuodesta maksamani verot sekä se paljon loppuvuoden aikana tulen saamaan ä-päivärahaa. (ja sitä siis ei korotettu enää 2 prosenttiyksiköllä)
pidätettiin palkasta 23%, ja äippärahasta näkyy lähteneen 25%. En ole sitä mitenkään lasketuttanut enkä muuttanut.
Jos et toimita, lähtee automaattisesti se 20%. Mutta itse voit valita vietkö sinne sitten ihan verotoimistolla eriksee sosiaalietuuksia varten lasketetun verokortin yleeensä aina väh. 20% vaiko sitten sen oman sen vuoden verokorttisi jolloin he ottavat sen veron siitä ja lisäävät siihen sen 2%.
Itse olen vienyt ja näin ollen tietoisesti saanut myös mätkyjä. Sillä jos ottaa tuon äippärahan oman verokortin mukaan mätkyt ovat varmat, sillä tuo verotus on kevyempi kuin sosiaaliverotus ja äippäraha kuuluu sosiaalietuuksiin.