löytyykö puntolle apua

unelma särki mutta mistä

1.2 punto 75sx-98 ensin kuului pieni harmiton pörinä ja nyt raivostuttava mörinä. Kytkin toiminnassa (veto päällä) kuuluu paha mörinä. Kytkin pohjaan ääni heikkenee ei kuitenkaan lopu. Vaihde vapaalle kytkin ylös kuuluu hiljainen mörinä, muistuttaa pahvilappua polkupyörän pinnoihin laitettuna vauhdissa. Ääni tulee jostain kuljettajan puolelta ratin ja tuulilasin väliseltä alueelta. Aluksi se kuului vain sisälle mutta nyt kuuluu jo uloskin. Vaihdelaatikkoon katsottu öljyt: puhtaat, kirkkaat. Lisätty laatikkoon Fortea ja ajettu sen jälkeen reilut 100km. EI APUA. Käyty huollossa 3kertaa ei löydy vikaa. Vaihteet toimii moitteettomasti. Ajettu 105tkm. Olisiko mahdollista että löytyisi joku, jolla olisi saman kaltaisia ongelmia puntossa ja voisi antaa neuvoa mistä haetaan vikaa? Olen todella kiitollinen avustanne.

4

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JPP

      Pakoputkessa reikä.Sieltä se mörinä tulee.

      • unelma särki edelleen

        Ei oo pakoputki sökö mistään, päästöt oli katsastuksessa kaikki erittäin hyvät, eikä ollut mistään moittimista. Katsastettiin juuri vapun aikaan. Alkuun kieltämättä itse ajateltiin vikaa pakoputkessa. Olisin ollut jopa iloinen jos vika olisi sieltä löytynyt, mutta nyt alkaa iskeen pieni paniikin poikanen. Viat(kirjoitetaan FIAT) on ollut hakusessa vaihdelaatikosta ja kytkimestä mutta ei ole merkkikorjaamo pystynyt auttaan, jotenka edelleen jatketaan tätä kautta. Jos joku ystävällinen autoilija vain osaa neuvoa niin kiitos edelleen.


    • olisi

      PROVOA koko viesti,no ei vaisiskaan anopin punto on pelkkää vikaa koko auto.Faktaa:vm.2001:Uusi kytkin,uusi peili(putosi kesken ajon),uudet tiivisteet takaluukkuun,akku "tyhjeni"itsestään,ym.kun en jaksa muistella kaikkia vikoja.MUTTA MUISTA:Anoppi on aina väärässä,heh!

    • unelma kohta ei enään ole s...

      Voi veljet ja siskot. Kyselin sitten purkureilta mikähän voisi olla vikana, kun merkkiliike ei saanut vikaa esiin? Jo sain vastauksen: vaihdelaatikko on hajalla ja pahasti kun pitää niin kovaa meteliä. Ei kun takuulaatikko sopivasti purkurilta, uusi kytkin liikkeestä ja purkuri vaihtaa kohtuullista korvausta vastaan. Ei lähelläkään merkkiliikkeen hintoja. Ens viikolla punto taas keimailee katuvilinässä ja taistelee paikastaan autona muiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17021
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5485
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2586
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2069
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1768
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1001
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      886
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      883
    Aihe