Pahanhajuiset ihmiset

itse haisevansa pahalle? Vaatteethan ne haisevat, eivät varmaankaan ihmiset? Paha haju on subjektiivinen käsite ja taidan itse olla kovin herkkä erilaisille hajuille ja tuoksuille eli elän varmaankin keskivertoa koiramaisemmassa hajumaailmassa.

Esim. linja-autossa viereen istuva henkilö saa joskus vaikeasti pidäteltävän yökkäämisreaktion aikaan. Nämä vierushenkilöt ovat olleet melko normaalin näköisiä, eivät siis mitään puistojen kemistejä, ainoastaan hieman nukkavieruja tai resuisia vaatetukseltaan.

Onko yleisimpänä syynä vaatteiden liian harvoin tapahtuva vaihto tai niiden peseminen vai onko heidän kotinsa tuuletuksessa ongelmia?
41355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On totta, että olet liian herkkä hajuille. Keskimäärin itse koitan pysyä koko ajan puhtaana yleisissä paikoissa ja varsinkin jos liikun junalla/linja-autolla. Joskus kuitenkin tulee eteen tilanteita jolloin on käytävä kaupassa ja sinne tulee mentyä esim. kesken remontoinnit tms. jolloin on puurtanut niska limassa ja hiki on väkevää. Tällöin toivoo, että jonoa ei kertyisi, eikä varsinkaan kaltaisiasi nirppanokkia, jotka saattavat yökätä ennen kassaa parsakaalisopan niskaan. Minäkään en tosin pidä pahanhajuisista ihmisistä. Efekti on vähän sama, kuin valkosipulia söisi. Mielellään itse haisee pahalle, mutta kaverilta sitä ei halua odottaa.

Vinkkinä haluaisin neuvoa, liity vahvojen armeijaan. Peseydy vain 2x viikossa. Älä keskity hinkaamaan kainaloitasi täysin puhtaaksi, vaan saippuoi kevyesti ja huuhtele. Vaatteita on turha pestä kun vasta 3pv:n jälkeen. Remontti/ puutarhanhoito ym vaatteita voi käyttää niin kauan, että housut ei taivu polvista. Käytä hillitysti hajusteita. Anna luonnollisen tuoksusi kuultaa läpi.

Äänestä
  • En usko että aloittaja tarkoitti tuollaista joskus "harrastamaasi" kunnollista työnteon hajua! Itelleni kävi eilen niin, että eteeni istui ratikassa n. 15-v tyttö ja tarkasti katsottuna hänen vaatteensa olivat likaiset. Niistä lähti pinttynyt tunkkaisen asunnon paha tuoksu. Sellainen ei synny hiestä, vaan varmaan asunnon tuulettamattomuudesta ja liasta.

    Loppuun julmaa juttua. Eli millaisissa olosuhteissa tämä sitten pääsee syntymään? Luulen että "normaalit" ihmiset huolehtivat asuntonsa ilmanvaihdosta tuulettamalla tarpeeksi ja myös vaatetuksestaan. Onko siis niin, että löyhkiäiset ovat köyhiä ja/tai alkoholisteja joilla ei ole varaa tai ymmärrystä hoitaa edes minimaalisesti itseään?

    Äänestä

No nyt jää vähän epäselväksi mitä aloittaja tarkoittaa.
Minulla on herkkä hajuaisti lääkärissä testattu ja todettu. Ei siis luulotautia. Pahoinvointi taipumus on myös herkkä.

On totta että ihmiset tuoksuu erillaiselta. Syitä vain on monia. Ihmisen elinkaaressa on myös vaiheita jolloin hikikin tuoksuu pahemmalta ja hikoilee kovin herkästi. On myös työtehtäviä joissa tarttuu tuoksuja ihmisiin.
Lisäksi on sairauksia kuten munuaisten ja aineenvaihdunnan vajavuutta jolloin imisen ihonläpi tulee kuona-aineita siinä määrin ettei pesulla kerkeä käymään niin monasti. Nämä lienevät niitä joille mahdamme vähemmän niiden poistamiseksi.

Sitten on niitä jotka luulevat olevansa puhtaita ja raikkaita, mutta suoastaan HAISEVAT. Tämä porukka on niitä jotka eivät ymmärrä hajusteiden käyttämisen kohtuullisuutta ja paikkaa. He ovat ryhmä joita kartan. Joku tolkku täytyy hajusteidenkin käytössä olla.

Äänestä
  • jolle ei voi mitään. voi olla rikaskin ihminen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tietääkö ne kirjoitti:

itse haisevansa pahalle? Vaatteethan ne haisevat, eivät varmaankaan ihmiset? Paha haju on subjektiivinen käsite ja taidan itse olla kovin herkkä erilaisille hajuille ja tuoksuille eli elän varmaankin keskivertoa koiramaisemmassa hajumaailmassa.

Esim. linja-autossa viereen istuva henkilö saa joskus vaikeasti pidäteltävän yökkäämisreaktion aikaan. Nämä vierushenkilöt ovat olleet melko normaalin näköisiä, eivät siis mitään puistojen kemistejä, ainoastaan hieman nukkavieruja tai resuisia vaatetukseltaan.

Onko yleisimpänä syynä vaatteiden liian harvoin tapahtuva vaihto tai niiden peseminen vai onko heidän kotinsa tuuletuksessa ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu