Olemme lähdössä heinäkuun alussa ruotsin risteilylle ja tulemme helsinkiin omalla autolla.
Ongelmana onkin, että mihin laittaa oma auto kohtuuhalvalla 3 päiväksi, ilman pikavoiton pelkoa.
Matkatoimisto tarjosi törkeän hintaista autohotellia, (50e/vrk), joka ei todellakaan tule kysymykseen.
Nytpä kysynkin stadilaisilta, tai asiasta tietäviltä, että minne voisi auton jättää turvallisesti parkkiin 3 päiväksi Helsingissä?
Yhtenä vaihtoehtona olen miettinyt, että jos joku ystävällinen ja luotettava sielu haluaa tarjota vanhalle ooppelille oman taloyhtiön parkkipaikkaa, tai vieraspaikkaa suht keskustasta, olisin ERITTÄIN kiitollinen, eikä se jäisi korvaamatta.
Ei tosin ihan 50e/vrk korvauksella kuitenkaan..
Järkeviä vastauksia kiitos!
Minne auto risteilyn ajaksi?
6
2467
Vastaukset
- parkkipaikat
tosin hinta taitaa olla lähellä tuota. Sanoisin että eipä löydy kuin jostain töölöstä kadunvarsipaikkoja eli siitä joutuu taksilla menemään satamaan.
Tulkaa suosiolla junalla keskustaan. - J--K
Jos olette Siljalla menossa, niin 0 euroa maksaa terminaalin ohi menevän kadun varressa pysäköinti. Torstaisin pari tuntia pysäköintikielto, mutta 3.lla kerralla ei ole sakkoa tullut. Jos 50 on kallis pysäköinnistä 2vrk ajalta, kannattaa miettiä, onko vara lähteä ollenkaan, vaan onko hampaiden kiristystä koko reissu??
- huh huh
Tarvii aika idiootti olla jos maksaa suomessa 50 euroa 2vrk pysäköinnistä. Itselläni on varoja aika paljon, mutta edelleen mietin mitä rahalla saa ja kannattaako kyseistä bisnestä tukea.
Kaivarissa on tilaa iltapäivän lopussa, just ennenku Silja lähtee. - hölmöläisen hommaa
sillä sakot tulee 100% ja on vielä enemmän kuin vartioidussa p-hallissa , heh heh. Oletko laihialta ?
- kille
Katso www.hel.fi tai www.hkl.fi jos niistä löytyis metron liityntäpysäköintipaikkoja. Ne on yleensä 24 h paikkoja ja yleensä autot siellä säilyy. Toinen paikka messukeskuksen vieressä pyöräilystadion.
- Tarja H
Olen ainakin itse pysäköinyt katajanokan puolella
huoltamon pihassa hinta on tainut olla 10 euroa
vuorokausi:Huoltoasema sijaitsee lähellä Viking
terminaalia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883