Pietarsaaren vauvasurman epäilty vangittiin
(KP)
Pietarsaaren vauvasurmasta epäilty 36-vuotias mies on vangittu. Mies siirrettiin kotikaupunkinsa Vaasan lääninvankilaan odottamaan kesällä pidettävää oikeudenkäyntiä.
Poliisi pitää todennäköisenä, että surmaaminen oli yhteinen päätös, ja mies jopa yllytti naista vastasyntyneen vauvan surmaamiseen. Yllyttämisepäilystä huolimatta poliisi ei paljasta kantaansa siihen, kumpi osapuoli teki surmatyön. Käräjäoikeus määräsi miehen vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä murhaan. Vangittua miestä epäillään myös lapsen äidin törkeästä kuolemantuottamuksesta.
Mies pysyi aikaisemmassa kertomuksessaan kiistämällä kaikki rikosepäilyt.
Poliisin tutkimusten mukaan on selvää, että vastasyntynyt vauva kohtasi väkivaltaisen kuoleman nopeasti syntymänsä jälkeen.
koska pietarsaaren
5
1107
Vastaukset
- KEV
Vaasan lääninvankila nimistä laitosta ei ole olemassakaan.
- valetta...
Kyllä on Vaasan lääninvankila!
t. vaasalainen - entä käyrätorvimies??
valetta... kirjoitti:
Kyllä on Vaasan lääninvankila!
t. vaasalainenVaasan vankila
Vaasan vankilaRantakatu
65100 Vaasa
(PL 23, 65101 Vaasa)
Puhelin: 010 36 83800
Fax: 010 36 83801
Sähköposti: vav@om.fi
Vaasan vankila on 65-paikkainen suljettu laitos ja kuuluu Länsi-Suomen vankeinhoitoalueeseen. Vankila vastaa alueellaan tutkintavankeuden täytäntöönpanosta (syytepaikkakunta Pohjanmaan, Etelä- ja Keski-Pohjanmaan maakuntien alueella). Vankilassa pannaan täytäntöön myös vankeusrangaistuksia sekä sakon muuntorangaistuksia. Paikkoja on sekä miehille että naisille. Keskivankiluku vuonna 2004 oli 92.
Vankila sijaitsee Vaasan keskustassa, meren rannalla Rantakadulla Vaskiluodon sillan eteläpuolella. Ks. kartta
Vierailuaika lauantaisin ja sunnuntaisin klo 12.00 - 15.00. 1 tunnin vierailuaika on varattava etukäteen. - vielä vähän
valetta... kirjoitti:
Kyllä on Vaasan lääninvankila!
t. vaasalainenlääninvankilat ja keskusvankilat ovat lakanneet olemasta jo aikoja sitten! Vankilat rakennuksina ovat toki säilyneet, mutta nimikkeet muuttuneet ja muuttuvat edelleen, periaatteessa Suomessa ei ole enää kuin VIISI vankilaa.
- KEV
vielä vähän kirjoitti:
lääninvankilat ja keskusvankilat ovat lakanneet olemasta jo aikoja sitten! Vankilat rakennuksina ovat toki säilyneet, mutta nimikkeet muuttuneet ja muuttuvat edelleen, periaatteessa Suomessa ei ole enää kuin VIISI vankilaa.
Niin, painakaa se mieleenne vaasalaiset ja muutkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848