Palautetaan mieliin ;)

Mies; Mitä haluat/toivot naiselta?

Nainen; Mitä haluat/toivot mieheltä?

Minä vastasin tuolla 50 puolella. Sorry, että lainasin aihetta osittain tännekin. Mutta ei kai ihan paha keskustelun aihe ole; varsinkin näin keväällä.
15865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

sitä, että hän on sinut itsensä kanssa :)

Äänestä

luonnonlaki, ei voi mitään.

Äänestä

mahdollista, mikä pitäisi suhteen hyvässä kunnossa ;)
Mutta tässä muutama poiminto, jotka tulevat päälimmäisinä mieleeni.
Henkistä tasapainoisuutta, rehellisyyttä, uskollisuutta, osaan antaa rakkautta saadakseen sitä itsekkin jne ;)

Äänestä

Minä ainakin haluan miehestä:

ystävän

seuralaisen tanssimaan, ravintolaan, elokuviin yms. = romanttisiin iltoihin missä vaan

läheisyyttä, hellyyttä,

apua "miehisiin" askareisiin (auto); ja miksei naisellisiinkin

ehkä pientä hemmottelua aamukahvin merkeissä;

luotettavaa olkapäätä...

syliä, johon käpertyä...

Siinä kaikki :) Ei vain löydy ;(

Äänestä
  • hyvä, mutta tuo ystävä kuvaus kolahtaa kyllä aika pahalle, ainakin mun mielestäni.

    Siksi tuokin mieleeni maksetun seuralaisen ;(

    Äänestä

  • me kaikki nämä toivomukset tiedämme"suurin osa".Mutta miten ne toteutamme,se onkin sitten jo toinen asia

    Äänestä

  • Ajattelinkin joskus aikaisemmin että nelikymppinen nainen odottaa mieheltä aikalailla samoja mitä esitit tuossa edellä...Onko niin että nainen odottaa miehen olevan rohkea ja terveenitsetuntoinen mutta ei kuitenkaan liian itsekeskeinen. Nainen odottaa mieheltä turvallisuutta mutta myös salaperäisyyttä, hellyyttä ja lisäksi miehen on oltava seksuaalinen ja intohmoinen. Miehen on myös oltava uhrautuvainen ja otettava nainen aina huomioon, mutta oltava samalla myös määrätietoinen ja vahva, pystyttävä asettamaan tiukkoja rajoja. Nainen kuitenkin odottaa että mies on hienovarainen ja kypsä, puhuu hänestä kauniisti mutta ei kuitenkaan liian imartelevasti, samalla nainen odottaa että miehen on osattava pitää kuitenkin se kuuluisa pilke silmäkulmassa. Nainen on varma että hänen odotuksensa mieheltä ovat jokapäiväisiä ja kohtuullisia, eikä mitenkään mahdottomia. Pitäisitkö ehkä mielikuvasta, persoonasta, tavasta, kantaisko tuo suhteessa pitkäänkin?

    Äänestä

  • oikopolkuM kirjoitti:

    me kaikki nämä toivomukset tiedämme"suurin osa".Mutta miten ne toteutamme,se onkin sitten jo toinen asia

    ja jääkö useat asiat vain puheen tasolle vai toteuttaako niitä jokapäiväisessä elämässä.

    Minusta tärkeintä on keskustelu, luottamus, arvostus koska kaiken perusta on henkinen läheisyys. Pitää myös antaa tilaa omaan elämään, omiin harrastuksiin ja menoihin.

    Äänestä

  • M.Orfeus kirjoitti:

    Ajattelinkin joskus aikaisemmin että nelikymppinen nainen odottaa mieheltä aikalailla samoja mitä esitit tuossa edellä...Onko niin että nainen odottaa miehen olevan rohkea ja terveenitsetuntoinen mutta ei kuitenkaan liian itsekeskeinen. Nainen odottaa mieheltä turvallisuutta mutta myös salaperäisyyttä, hellyyttä ja lisäksi miehen on oltava seksuaalinen ja intohmoinen. Miehen on myös oltava uhrautuvainen ja otettava nainen aina huomioon, mutta oltava samalla myös määrätietoinen ja vahva, pystyttävä asettamaan tiukkoja rajoja. Nainen kuitenkin odottaa että mies on hienovarainen ja kypsä, puhuu hänestä kauniisti mutta ei kuitenkaan liian imartelevasti, samalla nainen odottaa että miehen on osattava pitää kuitenkin se kuuluisa pilke silmäkulmassa. Nainen on varma että hänen odotuksensa mieheltä ovat jokapäiväisiä ja kohtuullisia, eikä mitenkään mahdottomia. Pitäisitkö ehkä mielikuvasta, persoonasta, tavasta, kantaisko tuo suhteessa pitkäänkin?

    vaatimukset. Eiköhän niitä tärkeämpiäkin asioita suhteessa ole.

    Vaatiessa täytyy aina muistaa ensin mitä itse pystyy tarjoamaan.

    Äänestä

  • kesy kirjoitti:

    vaatimukset. Eiköhän niitä tärkeämpiäkin asioita suhteessa ole.

    Vaatiessa täytyy aina muistaa ensin mitä itse pystyy tarjoamaan.

    Ei ne vaatimuksia minusta. Salaisia naisen unelmia, useimmiten naisellisen naisen toiveita ehkä, ei aina eikä jokaisella.
    On kuitenkin rehellisyyden nimissä sanottava että mies tuskin koskaan yhden persoonan puitteissa täytää samanaikaisesti kovinkaan montaa kohtaa naisen unelmaisista toiveista. Usein sentakia koska mies on naisen kohdatessaan usein kuitenkin yksin ja neuvoton. Miehen kohtaus tilanteesta nainen voi olla ylpeä siitä mitä hän saa miehessä aikaan vain olemalla mitä on, yrittämättä tai tekemättä mitään hän yksinkertaisesti vain on ja valtaa miehen, saa tunteiden kirjon myrskyn aikaan jos sitä miehessä haluaa. Unelmainen on nainen miehen silmissä.

    Äänestä

  • Mielestäni kaiken hyvän läheisyyden säilymisen edellytys on että molemmilla on kykyä ja ennenkaikkea halua ottaa selvää millaisia seksuaalisia mieltymyksiä toisella on.Ja tulla milloinvaan toisen luo oma-aloitteisesti ja muitta mutkitta tehdä toiselle hänen toivomaansa juttua.Niin mies kuin nainenkin on aika helposti tyydytettävissä vaikka itseä ei niin huvittaisikaan.Tämä tapa maksaa itsensä takaisin moninverroin ajanmittaan.Mietippä mitä sulle merkitsisi jos sinulle pyytämättä tehdään asioita mitä eniten haluaisit.Tämä pitää toimia molemmin puolin,muuten homma kuivuu kokoon.En ole mikään seksihullu.Mutta seksi on varsin olennainen osa elämää.Kaikilla ihmisillä on paljon suurempi tarve saada seksuaalista tyydytystä kun edes tunnustavat.Tästäkin jutusta mulle täällä kohta vinoillaan.Mtta ei ne oikeasti sitä tarkoita.Koska hekin haluaisivat jonkun tekevän heille pyytämättä,mitä he eniten toivovat!Tämä tapa pätee tietysti muihinkin kuin seksijuttuihin.Täältä kyllä löytyisi,mutta ei ole oikeuksia!

    Äänestä

Nonniin...
siinähän se sitt olikin...

Äänestä
  • Olla nauramatta....Etpä paljon vaadi...tultaisiin varmaan hyvin juttuun kun mä meinaa millään pysyä kotona(vaimokin joskus kysyy missäs sitä on oltu ja on vaikea selittää kun ei muista)...kumpikaa ei toista huomaisi heh heh.

    Äänestä

  • Laahustava kirjoitti:

    Olla nauramatta....Etpä paljon vaadi...tultaisiin varmaan hyvin juttuun kun mä meinaa millään pysyä kotona(vaimokin joskus kysyy missäs sitä on oltu ja on vaikea selittää kun ei muista)...kumpikaa ei toista huomaisi heh heh.

    Dementtia vai joku muu??
    Muutamaan lauseeseen mahtuu niin paljon:))

    Äänestä

Mitä nainen haluaa? Miehen, joka on miehennäköinen (vrt. "ne" miehet)
turvallisen tuntuinen;
hellä
ei kieltäydy keittiöhommista
keittää edes joskus mulle aamukahvit
ottaa vastuun miehisistä asioista, joista minä yh:nä en "tajua", kuten auto!
on tanssitaitoinen
ja neuvottelukykyinen ja -haluinen, ettei heti lyö luuta kurkkuun, kun jotain ehdottaa
ei ole alkon mannekiini

Siinä kaikki :) Ja mitäs miehille sais olla :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niisku-myy46 kirjoitti:

Mies; Mitä haluat/toivot naiselta?

Nainen; Mitä haluat/toivot mieheltä?

Minä vastasin tuolla 50 puolella. Sorry, että lainasin aihetta osittain tännekin. Mutta ei kai ihan paha keskustelun aihe ole; varsinkin näin keväällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu