mikä on suunnilleen sopiva verenpaine raskaana ollessa...?? itselläni oli paineet muistaakseni 140/85 (ikää 25v), terveydenhoitaja ei sanonut paineesta mitään... mutta mielestäni tuo on kait hieman korkea... jännitän aina tuota mittausta, mutta voiko se vaikuttaa miten paljon lukemiin...?? kotona kun ei mittaria ole, jolla voisin tarkistaa itse mitattuna lukemat... =(
verenpaine
....
4910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Verenpaineesi kuulostaa ihan hyvältä. Pääasia on, että lukemat eivät kauheasti vaihtele.
Ylärajana taidetaan pitää 140/90, että aika lähellähän tuo sitä oli.
Jännittäminen voi kuitenkin vaikuttaa joillain ihmisillä verenpaineeseen paljonkin. Itselläni on vaikea "valkotakkiverenpaine". Kun paine normaalisti on n. 120/75, niin lääkärin tai th:n mittaamana luokkaa 150/100.
"Valkotakkiverenpaine" on yllättävän yleistä ja siksi, jos verenpaine on kovin korkea (siis yli tuon 140/90), olisi tärkeää, että saisi mittarin lainaan kotiin tai tehtäisiin vuorokausiseuranta, että tiedettäisiin, onko kyseessä oikeasti koholla oleva verenpaine vai "valkotakkiverenpaine".
Mutta todellakin varsinkin raskauden 2. ja 3. kolmanneksella on verenpainelukemaa tärkeämpää se, että paineet eivät kamalasti nouse (yli 15 mmHg), koska verenpaineen nousu antaa aiheen epäillä raskausmyrkytystä.
Joissain terveyskeskuksissa on muuten "itsepalvelumittauspiste", jossa voi käydä itse mittaamassa paineensa ilman, että joku on vieressä katsomassa.
kyllä tuo sun paine vähä koholla on,mut voi kyllä mennä sen jännittämisen piikkiin...itselläni paineet on hyvät ja ne on ollu 118-127/68-72 luokkaa..
Itselläni on ollut raskauden aikana paineet siinä 120-130/68-80, jotka on käsittääkseni hyviä arvoja ja neuvolantäti on ollut samaa mieltä.
Hieman itselläkin nostattaa aina noissa tilanteissa tuo jännitys paineita, mutta hyvissä lukemissa on pysytty.
Kuulostaa ainakin tuo yläpaine sinulla suht korkealta, saattaa mennä toki jännittämisen piikkiin jos olet kova jännittämään. Yleensä jos alapaine on yli 90 jatkuvasti, niin puhutaan kohollaan olevasta verenpaineesta.