Kyllä on muutaman vuoden uistelukokemuksella vaikea valita uutta konetta. Hintaerot entiseen Yamahan 50hv "autolubeen" ovat 500€ sisällä, mutta kun ominaisuudet ja käyttäjien kokemuksetkin olisivat tarpeen. Rinnakkain on Suzuki, Yamaha, Honda ja Mercury. Vene on vanhahko Terhi Digitroll (=bigfun)ja vene saa vielä muutaman vuoden sama ollakin.
Onko painolla ratkaisevaa merkitystä (Honda 20kg kevyempi)
Polttoaineen syötöllä?
Huoltamisella?
Miten toimii pakkasessa?
Kulutus ja tomintavarmuus?
Sekoittuuko bansat ja öljyt pitkissä tyhjäkäyntijaksoissa?
Kaikesta on kuultu ja luettu. Investointi on kuitenkin sen 5-6000€, joten ei huvita ihan "fiilispohjalta" valintaa tehdä. Toivoisin rakentavia kommentteja, en mitään oman koneen elvistelyjä ja "se on ihan paska" -tyyppisiä mielipiteitä.
Olen ymmärtänyt, että asennus uuteen moottoriin kannattaa lähes poikkeuksetta pyytää tarjoukseen mukaan, niin ei tule muidenkaan takuuasioiden kanssa ongelmia? Japsithan tarjoavat luotettavan 48kk:n takuun.
Kiitos kommenteista!
Moottorin valinta!!
6
1336
Vastaukset
- jussipussi
Suzuki tuntuisi houkuttelevalta, on ruiskukone ja ei nokkahihnaa ja pitkä takuu. Yx tuttava vaihto Hondansa tämmöseen, kun Honda oli hankala saada syyskylmällä käyntiin. Kehui olevan Hondaa tehokkaamman. Yamaha on varmaan paras, mutta Suzukiin verrattuna paljon kalliimpi. Mercuryä tai Marineria en kovin äkkiä huolisi, koska Vator ryöstää tarvike ja varaosahinnoissa.
(itse ajelen 2 tahti Jammulla, josta en luovu) - Ensimmäinen
Minkälainen nykyisen moottorisi on ?
En elvistele, ostin elämäni ensimmäisen oman moottorin, EFI 50 Yamahan. Kiinnostaisi paljonko menee sinun nykyisellä moottorilla polttoainetta tunnissa noin 3 solmun nopeudessa ? Tälle moottorille on testissä mennyt seuraavasti.
2.1 s = 1 l / h
2.9 s = 1.4 l/h
4.2 s = 2.3 l/h
Parin viikon kuluttua minulle selviää mikä on 4
syl. ruisku Jammu.
Käsitykseni mukaan bensan sekoittuminen öljyyn on syyskylmän ajan juttu. - Make
Tuota 50 hv Hondaa saa nyt aika edullisesti, n. 5600 €
ks. http://www.kodintukku.com/index.php?path=0,75- nelariko
Joensuussa näin paikallisen Motor Naumasen ilmoituksen, jossa Hondan 50hv olis agresiivisesti 5290€!! Aika sopiva, mutta enemmän suoran kaupan juttu. Kaikkihan riippuu välirahasta. Hondan etu on painossa, se on 20 kiloa kevyempi keskeisiä kilpailijoita. Toisaalta se on ehdokkaista ainoa vielä kaasutintekniikkaa käyttävä...
Uistelumiehet kehuu melko ongelmattomaksi??
- pave
Suzuki on ruisku hiukan painava mutta luja.
Honda polttoaine menee öljyn joukkoon , lähtee huonommin käyntiin .
Ajoin 9 vuotta hondalla ei vikoja huonompi potkuri kun missään muussa jos sattuu raapaisemaan kiveä lapa lähtee , muihin ei tulisi kuin naarmu.
Suzukilla ajoa noin 3 vuotta vie polttoainetta vähemmän ei vikoja.
Nyt uusi 90 hv Suzuki saa nähdä voimaa ja vääntöä on ( ainut haitta hiukan painava .
Mergury= Jammu= Selva = mariner kaikki samaa paskaa. - nelariko
Kiitos kaikille kommenteista! En tohtinut odotella pitempää, koska "vesille venhosen mieli"!
Valinta oli Suzuki DF50.
Päädyimme valintaan seuraavista syistä:
Kestävyys... muiden käyttäjien kokemukset positiivisia.
Pitkä kokemus ruiskusyötöstä.
ei hihnahuoltoja.
Teho kohdallaan, samoin testien mukaan hiljainen.
Sysksykalalla ei ole Suzukissa raportoitu ikävää öljyn ja bensojen sekoittumista...
Sitten se hinta...
- Honda olis ollut samalla välirahalla.
- Yamaha n 650€ kalliimpi, vaikka kuinka neuvottelin! (entinen moottorimerkki olisi kelvannut)
- Mercury satasen halvempi kun Yamaha. (Vene -lehdessä raportoitu monenlaista pientä problematiikkaa) Lisäksi varaosat ja huolto melko hinnakkaita.
- Suzukiin kaupanpäälle syyshuolto.
Niin vaihdoimme siis -89 vuosimallisen Yamaha 50hv autoluben uuteen Suzukiin.
Ps. Kyllä liikkeet tekee nyt mielestämme kovia tarjouksia. Ensimmäisen hintavertailun jälkeen todelliseen kauppaan hinta muuttui vielä 450€. Se on jo paljon rahaa!
Hauskaa kesää ja kalamiehille kireitä siimoja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883