Olisi tarkoitus laatoittaa pieni alue pihasta "terassiksi" ja haluaisin että laattojen välistä kasvaisi ruohoa/heiniä/kukkia niin miten teen pohjustus työt? Laitanko sitä suodatin kangasta ollenkaa? ja entäs se hiekka mitä laitetaan laattojen väliin laitetaanko sen tilalle multaa vai mitä??
piha
1
378
Vastaukset
- pms68
kannattaa jättää se kangas pois ehdottomasti jos haluaa noin tehdä. Laattojen väliin kannattaa myös jättää ihan raot vaikka sentti tai useampi jotta sinen mahtuu muukin kuin juolavehnä ja voikukka kasvamaan. Saumaus mullan ja hiekan seoksella varmasti olisi toimivin.
Jos todella (olenko epäuskoinen sävyltäni??) haluat noin toimia niin kannattaa miettiä josko jättää jonkin kiven laittamatta tai ottaa palan pois ja istuttaa siihen jo heti sopivaa siementä kasvamaan. Laatasta riippuen voi osan korvata myös reikäkivillä. Ajan kanssa ongelma tulee olemaan että siellä kasvaa halutut ja eitoivotut sekaisin. Kitkiessä lähtee koko kasvimakkara välistä pois.. Pidä siis koko ajan huolta ettei vihollinen valloita rakosiasi!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802150- 1751791
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701662Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091470Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241453- 1051155
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1611076Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771063Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud232894Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56890