menemme nyt la joensuuhun näyttelyyn.olemme ilmoittautuneet nuorten luokkaan,joten mitä jos saamme punaisen nauhan?entä vaaleanpunaisen?missä vaiheessa homma jatkuu ja missä vaiheessa saa rusetteja tms.?ja voihan sieltä vaikka sininenkin tulla,eihän sitä tiedä.hyvin on mätsärit ja harjoitukset kyllä mennyt joten jos uskaltaisi edes punaista toivoa=)
vielä näyttelyistä...
5
201
Vastaukset
kehän lähellä,kehäsihteeri pitää huolen siitä että olet kehässä oikeaan aikaan jos vaan olet kuuntelemassa hänen ohjeitaan =)Hyvin se menee =)
- näyttelyt
Vaaleanpunainen=ERI=erinomainen
Punainen=EH=erittäin hyvä(jatkoon, jollei montaa vp)
Sininen=H=hyvä(ei jatkoon)
Itse en vie koiraani kehään, koska en osaa esittää sitä edullisimmillaan. Eli: jos vain saat, niin pyydä vaikka kasvattajaa esittämään koirasi, sillä huono esittäjä pudottaa hyvänkin koiran sinne H-tasolle, joka (aivan suoraan sanottuna) ei ole yhtään mitään.
Mätsärit eivät kerro mitään rotukoiran ominaisuuksista, ne ovat lähinnä koirille, joita (esim kivesvikaiset ja sekarotuiset) ei voi kennelliiton tai rodun erikoisnäyttelyihin viedä.
Tosin jotkut hyvien rotukoirien omistajat vievät omat koiransa mätsäreihin paistatellakseen kaikkien katseiden loisteessa!
Tai sitten mätsärit ovat joillekin niitä opettelupaikkoja "oikeaan" =kennelliiton tai rotuyhdistyksen näyttelyyn.
Tänä päivänä ei enää jaeta ruusukkeita kuin niille voittajille, jotka todella koko rodun voittavat. Muut saavat tyytyä niihin muovinauhanpätkiin, joita kehästä saa.
Toki sertin voi saada se toiseksikin (tai jopa neljäs) sijoittunut koira, jos voittajalla on jo "sertit kasassa".
Kuitenkin onnea sulle ja koirallesi näyttelyyn toivoo yksi koiralleen karvoja kasvattava omistaja!!!- carri
sen kyllä hyvin esitettyä,seisoo nätisti paikallaan oikeassa asennossa ja kasvattajan mielestä on lupaava.sillä olen mätsäreissä ja harkoissa käynyt että saan lisää harjoitusta oikeita näyttelyitä varten.muuta ongelmaa ei tosiaan ole kuin nuo säännöt.kerran aiemmin olen itse kehässä(oikeassa näyttelyssä) ollut ja pitäähän sitä oppia itse koiransa esittämään kun jatkossa tarkoitus näyttelyttää yms...sittenhän sen näkee kuin menee=)
Punaisen nauhan EH nuortenluokasta, homma jatkuu kilpailuluokkaan, ellei nuortenluokassa ole neljää ERIN eli pinkin saanutta koiraa. Sen kilpailuluokan jälkeen homma teidän osaltanne ohi. Jos olette ainut nuortenluokassa ja saatte EH:n (punaisen nauhan) saatte toisen punaisen nauhan ja homma on ohi.
Pinkin jos saatte niin nuortenluokan kilpailuluokka ja vielä osallistutte PU/PN luokkaan jossa sertti jaetaan ja varasertti sekä intti näyttelyssä cacibi ja varacacib. Kehäsihteeri huutaa kyllä kehään. Varsinkin kun mainitset olevasi ekassa näyttelyssä.- carri
mielenkiinnosta kysyn vielä että kuinka pitkälle pitää päästä että pääsee pokaaleille?oli tuolla kasvattajalla vaan noita pokaaleja kauhian paljon ja tuli sitten mietittyä.missäs ne jaetaan,kehässä vai?(toivottoavasti jonain kauniina päivänä kovan harjoittelun tuloksena tulisi meillekin niitä kirjahyllyn koristeeksi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874158Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283127No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760