kuulutukset

mietityttää

Hei, kertokaahan nyt, että jos menee maistraatissa naimisiin, niin eihän silloin tarvitse ottaa kuulutuksia? kysyin sen maistraatista ja ymmärsin ettei tarvitse, mutta kaikki lähisukulaiset väittää muuta... Uskon kyllä maistraatin sanaan, mutta oma epäusko vaivaa eli jos olen ymmärtänytkin väärin...Taitaa alkaa kohta häästressi vaivaamaan.. ;-)

4

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • : )

      ...soitin juuri äsken maistraattiin ja varasin ajan vihkimisee! JEE!!! Naimisiin ollaan menossa!
      Kysyin myös kuulutuksista ja sanoivat että nykyään eivät ilmoita seurakunnalle tai mihinkään muuallekkaan tulevista aviopareista. Eli ei näy lehden kirkollisissa eikä kuuluteta kirkossa! Saa kyllä kuulutukset jos itse haluaa niin, täytyy silloin itse niistä ilmoittaa.
      Sanoivat myös että vaikka kirkossa menisikin naimisiin ei kuulutuksia tule jos ei itse niin halua. Eli nykyään käytäntö että itse pitää ilmoittaa jos haluaa kuulutukset, menee kirkossa tai maistraatissa naimisiin. :)
      Tämmöstä tietoa minä sain maistraatista...

      • ja onnea

        Kiitoksia erittäin paljon tiedosta ja onnea jo valmiiksi tärkeään päivään. ;-)


    • asian työnsä puolesta tietävä

      Monesti nämä käsitteet menee sekaisin.

      Kuulutukset on se, kun kirkossa mainitaan nimet ja avioesteiden tutkinta on taas se virallisen puoli, joka hoituu joko maistraatissa tai kirkkoherran virastossa.

      Kuulutukset eivät ole pakolliset. Avioesteiden tutkinta on aina pakollinen.

      • keskustelun aloittanut

        Kuulutuksista juuri olikin kyse, sillä avioliiton esteet on jo tutkittu ja ne ovat ok! Kiitos kuitenkin, että huomioit sen jos olisi käsite ollutkin väärin. ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe