aihe ei ehkä ole kaikille niin tärkeä, mutta niille, joille isä on ollut erityisen merkittävä ja kannustava kouluaikoina, niin oletteko ajatelleet muistaa isäänne jotenkin? itse haluaisin antaa jotain, vaikka tiedän että paras kiitos hänelle on valkolakkini. antakaa vinkkejä (ASIALLISIA) jos keksitte jotain. alkoholia en halua antaa!
isälle lahja??
kuu
10903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä itse olisin kaikkein iloisin siitä, jos lapseni vaikkapa siinä vaiheessa, kun maljoja ehkä kohotetaan, äänen ilmaisisi kiitoksensa. Siis tarkoitan sitä, etten ainakaan minaä mitään lahjaa tyttäreltäni kaipaa, mutta lyhyt julkinen kiitos lämmittäisi kyllä sydäntä.
niin, se on varmasti kyllä mieluisin "lahja", mutta olen vain niin huono sanomaan mitään muiden ollessa paikalla..no, voin miettiä tuota, jos vaikka saisin kerättyä rohkeutta! kiitos vastauksestasi.
tulivat siitä, että tenava kävi koulunsa kunnolla ja kirjoitti niin hyvin kuin kykyihinsä nähden oli odotettavissa.
Se riitti oikein hienosti!
Muutaman vuoden takaisen yo:n isä
Minä antaisin omalleni paskaa käteen. Kyllä näkee kuka ei osaa/halua/kiinnostu pojan oppimenestyksestä. P-kleen sohvaperuna!!!!
harmi jos sinun isäsi ei ole suhtautunut opiskeluusi haluamallasi tavalla. kaikki eivät vain osaa olla apuna kouluasioissa. en tietenkään tiedä tilanteestasi mitään, mutta toivottavasti hän edes jonain päivänä arvostaa opiskelujasi.itse olisin vain halunnut muistaa isääni jotenkin.
voikohan isälle antaa lyyran, jos äitiä ei ole? Mielipiteitä?
ennenkin, joten jos äitiä ei enää ole, niin lyyra sopii hyvin antaa isälle. Ja sopii se antaa vaikka äidillekin antaisi, ei sitä mikään laki kiellä.
itse annan lyyran isälle ja luulen että se on tarpeeksi hyvä lahja. annan lyyran isälle koska äiti ei niinkään ole kannustanut koulukäyntiäni joka kuitenkin ei ole helppoa ollut.
Itse ostin lyyran molemmille, koska molempien tuki on ollet yhtä korvaamatonta. Äidin lyyra juontaa juurensa jostain hyvin kaukaa, kun isän paikka perheessä oli hieman toisenlainen kuin nykyään.
Isälleni ostin kuohuviinipullon & sinooperista lyyra-tarroja joilla teen pulloon oman etikettini ja näin osoitan kiitokseni hänelle. Myös aijon kiittää vanhempiani ja poikaystävääni vieraiden läsnäollessa.
Sokoksella näin kivan idean vähän rennommalle isälle. Siellä oli myynnissä lyyra-vyötä. Eli soljessa komeili kultainen lyyra. Ei mielestäni mikään paha idea. Äidilleni ostin perinteisesti kultaisen lyyran.